multeciBodrum Sahil Güvenlik ekipleri sabah saatlerinde yaptıkları operasyonda toplam 107 kaçak göçmeni Yunanistan’ın Kos Adasına gidemeden yakaladı. Botları batan 12 kaçak göçmenden 1′i ise ölümden döndü.

Sabah saatlerinde Bodrum açıklarında bir botta 46, diğerinde 49 olmak üzere iki botta toplam 95 göçmen yakalandı. Karaada açıklarında yakaladıkları kaçakları Bodrum’a götürürken, adanın sahilinde 4 kaçak göçmen daha olduğunu fark eden ekipler onların yanına gittiğinde botlarının battığını ve 8 arkadaşlarının denizde olduğunu öğrendi.
Bunun üzerine kurtarma çalışmasına başlayan Sahil Güvenlik ekipleri 4 göçmeni Türk sularında kurtarırken diğer 4 göçmeni de uluslararası sularda kurtardı. Uluslararası sularda kurtarılan 4 göçmenden birinin hipotermi geçirdiği anlaşıldı. Ekiplerce Bodrum Limanı’na getirilen ve ölmek üzereyken kurtarılan kaçak göçmen, Bodrum Devlet Hastanesine kaldırıldı. Hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenilen kaçak göçmenin tedavisinin devam ettiği öğrenildi.
Suriye, Kongo ve İran uyruklu kaçakların aralarında çok sayıda kadın ve çocuk olduğu görülürken, Bodrum Sahil Güvenlik Komutanlığına getirilen toplam 107 kaçak göçmen, sağlık kontrolünden geçirilerek sınır dışı işlemlerinin yapılması için Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğüne teslim edildi. Öte yandan kaçakları organize eden kişi veya kişilerin yakalanması için çalışma başlatıldığı öğrenildi.

Kaçaklar ve Organizatör Jandarma Kontrolüne Takıldı

Datça’da jandarmanın yol kontrolü sırasında 7 kaçak göçmen ve bir organizatör yakalandı.
Edinilen bilgiye göre; Datça İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, bu sabah Balıkaşıran mevkiinde yol kontrolü yaparken Marmaris yönünden gelen bir aracı durdurarak arama yaptı. Arama yapılan aracın içinde bulunan 8 kişiden şüphelenen jandarma ekipleri yaptıkları kimlik kontrolünde kaçak yollardan Yunanistan’a geçmek için geldikleri ve aracı kullanan Kemal Ç. (27) isimli kişinin ise kaçakları Yunanistan’a götürmek için anlaştıkları kişi olduğu anlaşıldı.
Yakalanan 7 kaçak ile onları araçla taşıyan kişi Datça Jandarma Komutanlığına getirildi.
Burada ifadeleri alınan kaçaklar ve organizatör daha sonra Datça İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesine teslim edildi. Burada ifadeleri alınan kaçaklar ile onları getiren organizatörün tekrar ifadeleri alındı.
Kaçakları taşıyan Kemal Ç., daha sonra Datça Cumhuriyet Savcılığınca ifadesi alındıktan mahkemeye sevk edildi. Organizatör tutuklanarak, Muğla Kapalı Cezaevine sevk edildi. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Haber: İHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest