iskelelerHer yıl Bodrum’un belli yerlerinde yapılmaya başlayan ve çevreciler ile bölge halkının tepki gösterdiği iskele yapımları bu sene Ortakent-Yahşi’de başladı.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca 2011 yılında yayınlanan genelgeye göre ahşap iskelelerin yapılması için bazı kurallar gerekmekte. Yaz ayları geldiğinde baştan sona vatandaşların ve Bodrum’u ziyaret eden turistlerin rahatlıkla denize girebildiği Ortakent-Yahşi sahilindeki iskeleler, genelgedeki kurallardan hiçbirine uymuyor gibi gözüküyor. O genelgedeki kurallardan biri şu şekilde:“Kıyının çakıllık, kumluk olmayıp, kayalık karakter gösterdiği, suyun tedrici değil de ani derinleştiği ve kıyıdan başka türlü faydalanmanın mümkün olmadığı durumlarda, seyir emniyeti ve denizden yararlanma bakımından ihtiyaç duyulduğunda ilgililerince kaldırılacağının taahhüt edilmesi kaydıyla kıyının kamuya açık kullanımını engellememek şartıyla yapılabilir.”

1000’e Yakın İmza Toplandı, Hafta Sonu İskeleler Önünde Basın Açıklaması Var

Ortakent-Yahşi Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar yapılan iskelelere tepki gösterirken, konuyla ilgili de imza kampanyası başlattılar. Bine yakın imza toplayan vatandaşlar, duruma Ortakent-Yahşi’deki birçok vatandaşın tepki gösterdiğini belirterek, önümüzdeki hafta sonu yapılan iskelelerin önünde basın açıklaması yapacaklarını belirttiler.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest