kacak-gocmenler-(5)Bodrum’dan çıkılan umut yolculuğunda önce motor arızası yaşayan, ardından botları patlayan ve bir kısmı denize düşen sığınmacıların yaşadığı can pazarı, DHA kamerasınca görüntülendi. DHA ekibinin haber vermesi üzerine gelen Sahil Güvenlik ekibi, kaçakları kurtardı.

Yunanistan’ın İstanköy Adası’na geçmek amacıyla Suriye ve Irak uyruklu 25 kaçak, 4 metrelik lastik botla saat 05.00′te Akyarlar Mahallesi Aspat Mevkii’nden denize açıldı. Yaklaşık 1 mil ilerledikten sonra motor arızası çıktı. Kürek çekerek ilerlemek isteyen kaçaklar, bu kez botun patlamasıyla ne yapacaklarını şaşırdı. Su almaya başlayan bottan kaçakların bazıları denize düşerken, 25 kişi bir anda kendini can pazarında buldu.

kacak-gocmenler-(3)Bölgede kaçak geçiş haberleri için bölgede bulunan DHA muhabiri, sığınmacıların denizde yaşadıklarını görünce hemen Sahil Güvenlik ekiplerine bildirdi. DHA muhabirleri ‘umut yolcularının’ yaşam savaşını, saniye saniye görüntüledi.

İhbar üzerine bölgeye gelen 1 No’lu Sahil Güvenlik Botu, denize hayatta kalmaya çalışan kaçakları kurtardı. Bodrum Limanı’na getirilen kaçak göçmenlere battaniye dağıtıldı, yiyecek ikramında bulunuldu. İşlemlerinin ardından kaçaklar, Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Geç Kalınsaydı Sonları Kötüydü

Kurtarılan kaçakların ifadeleri, korku dolu o anları da gözler önüne serdi. Kaçaklardan 26 yaşındaki Said Al Mustafa, bir yıl önce Halep’ten ayrıldığını söyleyerek, şunları anlattı:

kacak-gocmenler-(4)“Üniversite son sınıftaydım. Ancak askere almak istediler. Kabul etmedim. Savaşmak istemiyorum. O nedenle önce Türkiye’ye geçtik, ardından üç arkadaşım ile İstanbul’a geldik. Organizatörlere verecek binlerce dolarımız yoktu. Ortak para toplayıp, bot aldık. Sahilden açıldıktan sonra motor bozuldu. Kürek çekmeye başladık. Bu sefer botun su aldığını gördük. Ama kimse geri dönmek istemedi. Bazı arkadaşlarımız denize düştü. Onları bekledik. Bazılarını bota tekrar aldık. Ancak aşırı soğuktu. Tamamen ıslanmıştık. Dayanacak gücümüz kalmamıştı. Akıntıdan ötürü yanlış tarafa gidiyorduk. O anda Sahil Güvenlik ekibi geldi. Kurtulduğumuza seviniyoruz. Tabii yine deneyeceğiz, Çünkü başka çaremiz yok. Türkiye’de kalmak istemiyoruz.”

Haber: DHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest