bodrum-tarih-3Bodrum ilçesinde yapılan arkeolojik kazılar sonucunda, ilçenin dört bir yanında tarihi mezarlar, kaya üzerinde figürler ve eski tunç devrine ait bulgular gün yüzüne çıktı.

Bodrum merkez başta olmak üzere ilçenin birçok bölgesinde tarihi mezarlar gün yüzüne çıktı. Gümüşlük Mahallesi Kadıkalesi mevkisinde Milattan önce 3 bin yılına ait olan eski Tunç devrine ait olduğu söylenen 10 adet Pitos mezarı bulundu. Küp içinde bulunan iskeletler küplerle birlikte koruma altına alındı. Aynı bölgenin 2 km yakınında Bizans dönemine ait örgü tekme örgülü 1 adet mezar daha bulundu.
Çukurbükü mevkisinde 5 adet Milattan Önce 3 yılına ait pitos mezarları olduğu ortaya çıkarken Yalıkavak Mahallesi’nde ise bir kaya üzerinde erkek figürü bulundu. İnşaat atıklarının arasında bulunan kaya üzerindeki erkek figürünün eski çağlarda hamile kalamayan kadınların adak adadıkları kaya olduğu öğrenildi. İnşaat atıklarının arasında bulunan kayanın 2 bin 600 yıllık olduğu tahmin ediliyor. Müze Müdürlüğü tarafından kurtarma kazı ile gün yüzüne çıkarılan kaya parçasının etrafında temizlik çalışmaları yapılıyor. Bodrum Merkez’de ise Emniyet Müdürlüğünün yanında Helenistik Döneme ait 9 adet mezar bulundu. Mezarların kazı çalışmaları devam ederken birçok iskelet parçası bulundu. Aynı döneme ait 3 mezar ise Şalvarağa Tepesi’nde bulundu.
Müze Müdürlüğünün çalışmaları ile bulunan 5 ayrı bölgedeki tarihi kalıntılar yetkililer tarafından koruma altına alındı. Birçok bölgede ise arkeolojik çalışmaların devam ettiği öğrenildi.
Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest