bordubet-yanginiMuğla’nın Marmaris İlçesi’nde orman ve makilik alanda çıkan yangınla ilgili H.D. adlı bir arıcı, şüpheli sıfatıyla ifadesi alınmak üzere İl Jandarma Karakol Komutanlığı’na götürüldü. H.D.nin, arıları kovanlardan uzak tutmak için kullanılan körük sisteminin ateşini söndürmeyerek yol kenarına bırakması sonucu yangının çıktığı öne sürüldü.

60 Hektara Yakın Alanda Etkili Oldu

Marmaris Orman İşletme Müdürü Hakan Zeybek, yangınla ilgili bilgi verdi. Rüzgarla birlikte alevlerin hızla yayıldığını belirten Zeybek, “Rüzgarın hızının yavaşlaması, peşinden gelen yağmur yangının sönmesine neden oldu. Tahminlerimize göre 60 hektar civarında bir alan zarar gördü. Bunun 20 hektar civarı 1996 yılında yanan orman alanına dikilen genç kızılçamlar. Geriye kalan 40 hektarı ise deniz kenarından başlayıp karaya doğru yayılan alanda kızılçam ormanıyla, püren ağaçları” dedi.

Yağmur Zaiyatı Düşürdü

Çalışmalar hakkında bilgi veren Zeybek, “45 arazöz ve su tankeri, 4 dozer olmak üzere toplamda 76 araç ile 150 orman işçisi müdahale etti. Söndürme çalışmalarına 70 civarında arıcı ile bölge yaşayanları da katıldı. Yağmurun yağmaması ve rüzgarın kesilmemesi durumunda kaybımız çok fazla olurdu. Çünkü arazi çok sarp ve yollar yetersiz. Yangına ulaşmakta çok zorluk yaşadık. Yangının deniz kenarına yakın bir yerden çıktığı anlaşılıyor. Bölgede ne enerji nakil hattı var, ne de yerleşim merkezi. Jandarma çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

arici-gozaltindaArıcı Adliyeye Sevk Edildi

Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde orman ve makilik alanda çıkan yangına yol açtığı öne sürülen arıcı H.D., jandarmadaki ifadesinin ardından adliyeye sevk edildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest