tuncay-karakaya-bosav-(1)Tatvan’daki o öğretmeni Japonya’ya götürecekler

Bodrum’da STS okul gemisi ile denizciliğe ve Ertuğrul Projesi’yle de Türk tarihine verdiği katkılarla ön plana çıkan Bodrum Karya Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı’nın (BOSAV) Başkanı Tufan Turanlı, görevini turizmci Tuncay Karakaya’ya devretti.

Yeni yönetimin oluşturulmasının ardından DHA muhabirine açıklamalarda bulunan BOSAV’ın yeni başkanı Tuncay Karakaya, geleceğe yönelik proje ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Karakaya, Japonya ‘ya 1890 yılında yaptığı ziyaretin dönüşünde, yola çıktıktan kısa süre sonra kayalıklara çarparak batan Ertuğrul Firkateyni’ndeki kazılara 2017 yılı Şubat ayında kaldığı yerden devam edileceğini söyledi. Yaklaşık 7 yıldır Ertuğrul Projesi’ne destek verdiklerini belirten Karakaya, “Bu projeyle, 112 yıllık tarihe ışık tuttuk. Proje sayesinde dünyanın öbür ucuna dostluk ve barış götüren askerlerimizin yaşadığı facia bilindi, filmi yapıldı. Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı Yoncabaşı Köyü’nde sosyal bilgiler öğretmenliği yapan ve 3 yıldır biriktirdiği para ile 16 okuldan 600 öğrenciyi hayatlarında ilk kez sinemaya götürerek Ertuğrul filmini izleten Miraç Kulu, büyük bir fedakarlıkta bulundu. Öğrencilerimize tarihimizi, kültürümüzü aşılayan bu öğretmenimizi biz de tüm masrafları bize ait olacak şekilde önümüzdeki yıl Japonya’ya götürüp, Ertuğrul Projesi’ni yerinde görmesini sağlayacağız” dedi.

“Ertuğrul kazısında çıkanlar ABD’de sergilenecek”

Ertuğrul Projesi’nde gün ışığına çıkarılan eserlerin Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Samim Serdar Kılıç’ın desteği ile bu yıl içinde ABD’de çeşitli merkezlerde sergileneceğini de anlatan Karakaya, “Vakıf olarak hem Bodrum’un tarihi ve kültürüne ışık tutmaya hem de bu değerlerimizin korunması için her türlü bilimsel ve akademik çalışmalara destek vermeyi sürdüreceğiz. Bu nedenle Mayıs ayında İzmir Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin desteği ile Bodrum Sempozyumu düzenleyerek bu değerlerin tanıtılması ve korunmasına yönelik çalışmaları hızlandıracağız” diye konuştu.

Karakaya’nın başkanlığındaki yönetim kurulunda ise Güler Sümer, Nesrin Ergün, Ahmet Biçer, Sinan Özer, Yaşar Kefeli, Erman Aras, Tufan Turanlı ve Tuba Ekmekçi yer aldı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest