sokak-hayvanlari-kampanyaMuğla’nın Marmaris İlçesi’ne bağlı Beldibi Mahallesi’nde, nüfusu oldukça artan kediler kısırlaştırılmaya, sahipli ya da sahipsiz köpekler kayıt altına alınmaya başlandı.

Marmaris Belediyesi, Marmaris Hayvanları Koruma Derneği, İçmeler Doğa ve Hayvanları Koruma Derneği ve kentteki üç hayvan barınağınca ortak bir çalışma başlatıldı. Beldibi Mahallesi’nde nüfusu oldukça artan kediler kısırlaştırılmaya, sahipli ya da sahipsiz köpekler kayıt altını alınmaya başlandı. Dün (cuma) başlayan kampanya kapsamında, beş saatte, 48 sokak kedisi yakalanarak kısırlaştırma ameliyatı yapıldı.

Kayıt Altına Alınıyorlar

Etkinlik hakkında konuşan İçmeler Doğa ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Semin Biter, bugüne kadar Beldibi’nde böyle bir çalışma yapılmadığını söyledi. Sokakta kedi nüfusunun çok yüksek olduğunu kaydeden Biter, köpek nüfusunun da belirlenebilmesi için sahipli ve sahipsiz can dostlarının tamamına ücretsiz olarak çip takılarak kayıt altına alınacağını kaydetti.

“Bakamayacaksanız sahiplenmeyin”

Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı Dursun Kaplan, sokak hayvanları sorununun çözümü için belediye olarak seferber olduklarını söyledi. Kaplan, “Turizm bölgesi olan ilçemizde yaz aylarında yavru hayvanlar sahipleniliyor. Kış dönemi geldiğinde büyümüş olan hayvanlar, sokaklara bırakılıyor. Vatandaşlardan tek ricam var: Nasıl ki bakamayacağınız çocuğu yapmıyorsanız, bakamayacağınız hayvanı da sahiplenmeyin” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest