can-dostlarinin-suluklarindan-ne-istendi_2056_dhaphoto3Ortaca’da, sokak hayvanları için “Onlar İçin Bir Kap Su” sloganıyla park, cadde ve sokaklara yerleştirilen iki suluk, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kırıldı. Can dostları için yapılan sulukların kırılması tepki topladı.

Muğla Hayvan Dostları Derneği (HAYDOST) ve Ortaca Belediyesi tarafından geçen yıl sokak hayvanları için “Onlar İçin Bir Kap Su” sloganıyla park, cadde ve sokaklara suluk yerleştirildi. Ortaca Pazar Yeri’nde kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce 10 ayda iki suluğun kırılması, hayvanseveri isyan ettirdi.

HAYDOST Başkanı Türkan Dağleden, “Pazar yeri onlarca gariban kedi ve köpeklerin yaşadığı alanlardan biri. Hayvan dostlarımızın desteğiyle Ortaca’nın birçok yerine suluklar taktırdık. En işlek yer olan pazaryerinde son 10 ayda iki suluk kasten kırıldı. Bunu yapanları Allah kahretsin. Emeğimize, enerjimize ve zamanımıza yazık. Bu nasıl bir ahlaksızlıktır” dedi.

Dünyayı diğer canlılarla birlikte paylaşmak gerektiğini söyleyen Dağdelen, “Susuzluktan ölen hayvan sayısı çok yüksek. Kedi ve köpekler birkaç gün aç kalabilirler ama susuz asla yaşamlarını sürdüremezler. Kentleşmenin verdiği en büyük zararlardan biri hayvanların yaşam alanlarının çok daralmasıdır. Büyük binalar yapılırken, sokaklarda yaşayan hayvanlar düşünülmüyor. Yüzlerce, binlerce ağzı, dili olmayan hayvanlar tamamen insana muhtaç durumda bırakıldı. Onun için özellikle hepimiz kapımızın önüne, çöp kutuların yanlarına, apartman diplerine bir kap su koymalıyız” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest