fethiye-canakkale-zaferi-(1)Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümü ve 18 Mart Şehitler Günü nedeniyle Fethiye’de de anma törenleri düzenlendi.

Fethiye’de Şehitler Anıtı önündeki törene Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Faruk Akıncı, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Bayazıt, Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Süleyman Şahin, Ak Parti ilçe başkanı Kadir Sarıhan, CHP ilçe başkanı Ali Özgür Kullukçu, MHP ilçe başkanı Cengiz Çay, Daire Amirleri, Askeri Erkan diğer siyasi partilerin başkan ve üyeleri, milletvekili aday adayları, oda başkanları, gaziler ve şehit aileleri ile öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Faruk Akıncı, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Süleyman Şahin’in şehitler anıtına çelenk sunmalarının ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımız Fethiye Belediyesi bandosu eşliğinde söylendi. Bu arada bir manga asker tarafından havaya saygı atışında bulunuldu. Saygı atışı, törene katılanlar tarafından büyük ilgi ile izlendi.

“Çanakkale Savaşları Kahramanlığın Destanıdır” 

Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Süleyman Şahin yaptığı konuşmada; “Çanakkale deniz savaşları kurtuluş savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce milletimizin kahramanlığının ve fedakârlığının zirveye ulaştığı bir savaştır. Çanakkale savaşları bıyığı yeni terleyen kınalı kuzuların bütün dünyayı kendilerine hayran bıraktığı kahramanlığın destanıdır.” dedi. Şahin “ Çanakkale savaşları vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğu zaman Türk milletinin neleri başarabileceğini anlaşılması açısından da son derece önemli bir savaştır. Yüce Türk milletinin bir ferdi olarak canlarını vatanımız için feda eden aziz şehitlerimizin bize emanet ettikleri kutsal vatan topraklarını canımız pahasına koruyacağımıza yemin ediyoruz” dedi.

“Çanakkale’ye Şehitlerimize Sahip Çıkalım”

Jandarma Teğmen Kudret Gümüşöz günün anlam ve önemini belirten konuşmasında “Çanakkale Zaferi Dünya tarihinde bir dönüm noktası olmuş, tarihin akışı üzerinde Türk milleti belirleyici bir rol oynamıştır. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına zemin hazırlayan bir azmin mücadelesidir.” dedi. Gümüşöz “Çanakkale Savaşı’nda milletimiz binlerce evladını şehit vermiştir. Mukaddes vatan topraklar için canlarını seve seve vererek bir milletin kaderini değiştiren vatanımızı istiklalimizi, sarsılmaz imanları, eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır. Onlar ana kucaklarını, baba ocaklarını bizim için feda ederek ölmeleri gereken yerde en ufak bir tereddüt göstermeden gülümseyerek ölüme gittiler. Kendilerini öldürmeye gelenlere bile kucaklarını açıp sararak Dünya’ya insanlık dersi verdiler. Çanakkale Zaferi’nin özellikle genç nesillere iyi anlatılması, ecdadımıza ve şehitlerimize bir borcumuz olduğu gibi geleceğimizin de teminatıdır. Bizler vatanı için milleti için namusu için canını ortaya koyan bu insanları ne kadar tanıyoruz? Eğer biz onları tanımazsak geleceğimizi göremeyiz. Hedeflerimizi bilemeyiz. Çanakkale’ye, şehitlerimize, geleceğimize sahip çıkalım. Herkes iyi bilmelidir ki aziz şehitlerimizin kanları ile suladıkları ve bizlere emanet ettikleri bu kutsal vatan toprakları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır.” dedi.

Şiirler Okunurken Gözyaşı Sel Oldu

Şehit ve gazi yakını öğrenciler şiirlerini okurken gözyaşı sel oldu. Selinay Işık şiirini okurken şehit yakınları ve gazilerin yanı sıra tören alanında bulunan çok sayıda kişi duygulanıp gözyaşlarını tutamadı. Şiirini çok içten şekilde okuyan Selinay Işık şiirini okumayı tamamladığında tören alanındakiler duygusal görüntüler oluşturdular. Ayrıca İrem Yanatma ve Sena Pehlivan isimli öğrenciler de şiirlerini seslendirirken Çanakkale’nin gururu bir kez daha yankılandı.

Şeref Defterini İmzaladı

Törende Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık şeref defterine günün anlam ve önemini belirten duygu dolu bir yazı yazarak defteri imzaladı. Törenin ardından Kaymakam Ekrem Çalık, Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Garnizon Komutanı Faruk Akıncı şiir okuyan öğrenciler Selinay Işık, İrem Yanatma ve Sena Pehlivan’ı kutlayıp başarılar diledikten sonra Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğine geçti. Protokol ve Daire Amirleri burada Dernek Başkanı Süleyman Şahin ve gazilerle sohbet toplantısı yaptı.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest