muglada-ak-partinin-oylarini-mhp-yukseltti-_9790_dhaphoto3Muğla’da sandıklardan 7 Haziran genel seçimlerinde olduğu gibi CHP 3, AK Parti 2, MHP 1 milletvekili çıkardı.

Seçim sonuçlarına göre AK Parti’de iş adamı Hasan Özyer, AK Parti Muğla eski İl Başkanı Nihat Öztürk; CHP’de Avukat Akın Üstündağ, kontenjan adayı emekli savcı Ömer Süha Aldan, milletvekili Nurettin Demir; MHP’de ise İzmir eski Vali Yardımcısı Mehmet Erdoğan milletvekili seçildi.

Muğla’da AK Parti’nin oylarını MHP yükseltti

1 Kasım erken genel seçimlerinde sürpriz yaşanmadı. 7 Haziran’da aldığı oyları AK Parti’ye kaptıran MHP’de üzüntü yaşanıyor. CHP 11 ilçede, AK Parti ise 2 ilçede birinci parti oldu. MHP hiçbir ilçede varlık gösteremedi.

1 Kasım seçimlerinde resmi olmayan sandık sonuçlarına göre Muğla’da CHP yüzde 48.37 oy oranı ile birinci, AK Parti yüzde 29.91 oy oranı ile ikinci parti, MHP ise yüzde 14.95 oy oranı ile üçüncü parti oldu. Bu sonuçlara göre CHP 3, AK Parti 2, MHP ise 1 milletvekilini meclise gönderdi.

25′inci Dönem Milletvekili Genel seçimlerinde milletvekili adaylarını ön seçim ile belirleyen CHP 7 Haziran seçimlerinde aldığı yüzde 45.76 oy oranını kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 48.37′ye çıkardı. CHP 278 bin 641 oy alarak avukat Akın Üstündağ, emekli savcı Ömer Süha Aldan ile Prof. Dr. Nurettin Demir’i meclise gönderdi.

Ak Parti, MHP’den aldıklarıyla birlikte, il genelinde 172 bin 262 oy ve yüzde 29.91 oy oranına sahip oldu. Kavaklıdere ve Seydikemer İlçeleri’nde birinci olan AK Parti, turizmci Hasan Özyer ile eski Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk’ü meclise gönderdi. 7 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilen inşaat mühendisi Hasan Kökten’in bu defa aday gösterilmemesi üzerine ikinci sıraya yazılan Öztürk’ün, partisinin oylarında artışında etkisinin olduğu belirtildi.

7 Haziran seçimlerinde yüzde 18.89 oy oranı bulunan MHP bu seçimde 86 bin 96 oyla yüzde 14.95′e geriledi. MHP’den meclise giden isim Mehmet Erdoğan oldu. Bir önceki seçimlerde Muğla’da yüzde 5.11 oy alma başarısı gösteren HDP ise bu seçimde yüzde 4.05 oy oranında kaldı.

ak-partili-ozturk-secimin-kazanani-marmaris_5152_dhaphoto1İŞ DÜNYASI MEMNUN

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, seçim sonuçlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede “Kimse farklı bir sonuç çıkıp ne olacağı meçhul bir şeye girmek istemedi. Ülkemizde yaşanan terör olayları ve ekonomik sıkıntıların çözüleceğine inanıyorum” dedi.

MHP TABANIN TEPKİ OYLARI AK PARTİ’YE GİTTİ

CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, “Muğla üzerine düşeni yaptı. Ciddi oy artışımız oldu. Örgütümüz çok kısıtlı imkanlara rağmen partisini başarıya taşıdı. Ancak Türkiye genelini Devlet Bahçeli’ye sormak gerekiyor. Kendisi her şeye ‘hayır’ dedi. Sonuç olarak MHP’nin tabanı tepki olarak AK Parti’ye destek verdi. Bu durum Muğla’ya da yansıdı. CHP örgütleri ilçe başkanlarıyla, yöneticileriyle, belediye başkanlarıyla, meclis üyeleriyle, önceki dönem milletvekilleriyle, mevcut milletvekili ve milletvekili adaylarıyla yaptığımız plan-proje çerçevesinde çalıştılar. Bir günümüzü boşa geçirmeden tüm seçmenlerimize ulaştık. Genciyle yaşlısıyla tüm örgütüme ve halkımıza partimize vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

AK Parti Muğla İl Başkanı İhsan Küreci ise, Muğla’da bugüne kadarki en yüksek oyu aldıklarına dikkati çekip, “Bu başarı tamamen teşkilatlarımızın ve vekil adaylarımızındır. Seçim geride kaldı. Artık hizmetlerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. İlimize yapacağımız çok yatırımlar var. Bunları en kısa sürede hayata geçireceğiz” diye konuştu.

MHP Muğla İl Başkanı Mehmet Korkmaz ise halkın kararına saygı duyduklarını söyledi.

AK Partili Öztürk, “Seçimin kazananı Marmaris”

Marmaris’deki AK Parti İlçe Teşkilatı’nda partililerle bir araya gelen AK Parti’den ikinci sıradan milletvekili seçilen Nihat Öztürk, seçim zaferini kutladı. Öztürk, seçimin kazananın Marmaris olduğunu söyledi.

Muğla’da AK Parti’den ikinci sıra milletvekili adayı olarak seçimden galibiyetle çıkan iş adamı Nihat Öztürk, AK Parti Marmaris İlçe Teşkilatı’nda coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı. Nihat Öztürk, partisinin Marmaris İlçe Teşkilatı’nın kurulmasında çok büyük emekleri olduğunu belirterek, “Kadın kollarımızdan gençlik kollarımıza kadar tüm teşkilat mensubu arkadaşlarımın desteğiyle bu sonucu almış olmak bizim için gurur verici. Sizin içinizden çıkmış, beraber ter dökmüş, manşetlerle gelmemiş ve manşetlerle gitmeyecek bir kardeşiniz olarak sizlere teşekkür ediyorum. Emin olun dün akşam Marmaris kazandı. Sadece AK Partililer değil, CHP, MHP ve HDP’lisi olmak üzere tüm Marmaris kazandı. Hakkımızda ‘kaybedecek’ diyenler yanıldı. Birileri Marmaris’ten vekil çıkmasın diye gece gündüz uğraştı. Hesabını mahkemede verecekler” dedi.

Marmaris’in menfaati için 40 gündür kendisi hakkında yapılan karalamalara cevap vermediğini söyleyen Öztürk, “Bugüne kadar hakkımda yapılan karalamalara tek kelime etmedim, bundan sonra da tek kelime etmeyeceğim. Marmaris’te kavga istemiyoruz. Millet ne istiyorsa biz onun yanında olacağız” diye konuştu.

muglada-ak-partinin-oylarini-mhp-yukseltti-_9790_dhaphoto2

Haber: DHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest