halkali-leke-hastaligi-(3)Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Milas İlçesi’ndeki zeytin ağaçlarında görülen ve ‘halkalı leke’ adı verilen hastalığı meclis gündemine taşıdı.

Milletvekili Akın Üstündağ, bu yılın ekim ayında gerçekleştirilen Tariş 153 Nolu Milas Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Genel Kurulu’nda kooperatif üyeleriyle yaptığı değerlendirmelerde, ilk önce 200 hektarlık alanda 180 bin civarında ağaçta tespit edilen halkalı leke hastalığının son derece önemli olduğunu ve bunun için etkin bir mücadele gerektiğini belirtti. Üstündağ, zeytin üreticiliği ile yağının gelecek kuşaklara daha verimli ve sağlıklı bir ağaç popülasyonuyla ulaştırılmasının görevleri olduğunu belirterek, mecliste konunun takipçisi olmaya devam edeceğini ifade etti.

halkali-leke-hastaligi-(1)Üstündağ, zeytin üretiminde önemli rekolte düşüklüğüne yol açan hastalıkla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Soruna biran önce müdahale edilmezse, Milas’ın meşhur zeytinyağı tarih olma tehdidi ile karşı karşıya kalacak. Duyarlı çiftçilerimiz mücadeleyi kendi imkanları ile gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Bu dönemde hastalığın kontrol altına alınması mümkün değil. Daha sonra yapılacak ilaçlamaların hiçbir faydası olmaz. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Milas Belediyesi, Milas Ziraat Odası’nın tüm gayretlerine rağmen ilaçlama maliyeti 2 milyon lira dolayında. Bu nedenle tüm bölgenin ilaçlanması mümkün görülmüyor” dedi.

Milletvekili Üstündağ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in cevaplaması istemiyle verdiği önergede, şu soruları yöneltti:

akin-ustundag“Halkalı leke hastalığı konusunda bakanlığınız tarafından atılan adımlar nelerdir? Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Milas Belediyesi, Milas Ziraat Odası teknik elemanları ile Milas Tarım İlçe Müdürlüğü teknik elemanlarıyla birlikte birtakım pilot uygulamaların yapıldığı bilinmekle beraber bakanlığınızın bu konuda uyguladığı bir acil önlem programı mevcut mudur? Milas Ziraat Odası’nın tüm gayretlerine rağmen ilaçlama maliyetinin 1.5 ile 2 milyon arasında olması sebebi ile tüm bölgenin ilaçlanması mümkün görülmemektedir. Bakanlığınızın bu konuda maddi bir katkısı olacak mıdır? Halkalı leke hastalığı sebebi ile mahsulü zarar gören zeytin üreticisine bakanlığınız tarafından maddi bir destek veya imkan sağlanacak mıdır? Bölgede çeşitli zamanlarda ortaya çıkan ve zeytin üreticisini de önemli maddi kayıplara uğratan bor noksanlığı, zeytin dal kanseri, vertisilyum solgunluğu ve zeytin sineği ile mücadele konularında herhangi bir hazırlık çalışması ve mücadele programınız var mıdır?”

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest