chpli-vekilden-goc-ve-uyum-bakanligi-onerisi_3963_dhaphoto1CHP Muğla Milletvekili, CHP Göçmenlerin ve Mültecilerin Sorunlarını İnceleme ve İzleme Komisyonu üyesi Nurettin Demir, TBMM’de yaptığı konuşmada mülteci sorununun dağınık bir şekilde değil tek elden çözülmesi için acilen bir Göç ve Uyum Bakanlığı kurulması gerektiğini söyledi.

Mülteci sorununun yüzyılın insanlık dramı olduğunu belirten CHP Muğla Milletvekili, CHP Göçmenlerin ve Mültecilerin Sorunlarını İnceleme ve İzleme Komisyonu üyesi Prof. Dr. Nurettin Demir, “Yerinden yurdundan edilen insan sayısı 50 milyona yaklaşmış durumda. Mülteciler güvenli bir yaşam için Avrupa’ya ulaşmaya çalışıyor. Avrupa da bu durumdan endişe duyuyor ve bunu püskürtmenin yollarını arıyor. Başbakan Davutoğlu Almanya Başbakanı Merkel ile 6 saat görüştü. 6 saat koyun pazarlığı yaptılar. Başbakan ’3 milyarı 6 milyar’ yaptık dedi. Bu durum insan hakları açısından utanç verici bir tablo” dedi.

CHP olarak Göçmenlerin ve Mültecilerin Sorunlarını İnceleme ve İzleme Komisyonu kurduklarını dile getiren Demir, sığınmacıların yaşadıkları dramı yerinde incelediklerini belirterek “Hepimiz insanız, can taşıyoruz, yürek taşıyoruz, vicdan taşıyoruz. Ankara’dan bu sorunlara çözüm olmaz. İnsanlar acılar çekiyor. En büyük acıları da kadınlar ve çocuklar çekiyor. Türkiye her ne kadar takdir edilecek bir ev sahipliği yapmış olsa da bu ev sahipliğinin bundan sonra ne noktalara gideceği, nasıl çözüleceği, utanarak söylüyorum ki koyun pazarlığından öteye gidemiyor. Muhalefet partilerinin önerilerinin dikkate alınmamasına da üzülüyorum. Sorunun çözümü için acilen Göç ve Uyum Bakanlığı kurulmalıdır. Bunun için mecliste bir komisyon oluşturulmalıdır. Kadınların düştüğü fuhuş batağı ortaya konulmalı, çocukların eğitimiyle ilgili ciddi çalışmalar yapılmalıdır” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest