muglada-cicek-uretim-alani-genisliyor_2310_dhaphoto1Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın Köyceğiz Beyobası Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve yerli üreticilerle başlattığı Alım Garantili Süs Bitkisi Üretimi Projesi’ne Dalaman ve Ortaca İlçeleri de dahil edildi.

Yaz sezonunda 1 milyon 670 bin çiçeğin üretildiği projenin kış ayağında da kollar sıvandı. Muğla Büyükşehir Belediyesi vatandaşların talebi üzerine ekolojik ve ekonomik incelemeleri yaparak Ortaca’nın Okçular ve Dalaman’ın Şerefler Mahalleleri’nde süs bitkisi üretimi başlattı. Üretici sayısı ise 17′ye ulaştı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Salih Tufan, projeye gösterilen ilgiden memnun ve mutlu olduklarını belirterek, “İlk üretim sezonunu Köyceğiz-Beyobası’nda başlatmıştık. Projemizin ikinci sezonunda Ortaca-Okçular ve Dalaman-Şerefler mahallelerinin de aramıza katılımıyla proje alanımız pilot bölgenin dışına da taşmış oldu. İl genelinden üretime katılmak için gelen çok talep var. Teknik personellerimiz, projeye katılım taleplerini tek tek değerlendiriyorlar. Bölgelerimizin ekolojik ve ekonomik özellikleri tek tek ele alınarak projemizde planlı bir büyüme sağlamaya çalışıyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu üretim çalışmalarını tüm Muğla’mıza yaymayı planlıyoruz” dedi.

Hedef Muğla’yı Üretim Merkezi Yapmak

CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de tarıma ve üreticiye büyük önem verdiklerini, projeyi il geneline yayarak Muğla’yı üretim merkezi haline getirmek istediklerini söyledi. Gürün, “Muğla, coğrafi ve doğal güzellikleri yanında verimli tarım topraklarına da sahip. Farklı ürünlerin yetişebildiği, tarımdan elde edilen gelirin turizm gelirlerini de aştığı Muğla’mızda tarıma, üreticimize, köylümüze büyük önem veriyoruz. Üniversitemizle birlikte hayata geçirdiğimiz toprak, sulama suyu, yaprak analiz laboratuvarımız ve daha birçok hizmetimizle köylümüzün yanındayız. Ayrıca alım garantili çiçek üretimimize hanımeli değdi. Emekçi ve üretici kadınlarımız alım garantili çiçek üretimine katılarak aile ekonomisine katkı sağlıyorlar” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest