omer-suha-aldanCHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan; çiğ süt üreticilerinin sıkıntılarını, hazırladığı soru önergesiyle meclise taşıdı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in yazılı cevaplandırması talebiyle meclise soru önergesi sunan CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, “Çiğ süt üreticilerimizin yüksek girdi fiyatları, ücret düşüklüğü, hayvan hastalıklarıyla yeterli mücadele edilmemesi gibi kronik sorunlarına, yeni ve ciddi bir sorun daha eklenmiş bulunmaktadır. Süt üreticileri, ürünlerini artık satamaz hale gelmişlerdir. Süt üretim birlikleri yöneticilerinin bize ilettiğine ve yine medyada yer alan haberlere göre Türkiye’nin birçok yerinde benzer sorunlar var. Zorlukla süt üreten çiftçilerimiz, özel sektörün alım yapmaması nedeniyle ürünlerini satamaz hale gelmişlerdir. Üretimin fazla, iç talep ve ihracatın az olduğunu ifade eden üreticiler, sütlerini dökmek zorunda kaldıklarını, bunun devam etmesi halinde hayvanlarını keseceklerini ifade etmektedirler. Örneğin Menteşe-Ula Süt Üreticileri Birliği Başkanı Sezai Sel, fabrika yemi, yonca gibi girdi fiyatları artarken çiğ süt fiyatlarının 2014 Temmuz’dan bu yana değişmediğini, iç ve dış piyasalarda daralan talep nedeniyle alıcı bulamadıklarını, özel sektörün alımı yarı yarıya düşürdüğünü ve şubattan itibaren tamamen durdurma ihtimali olduğunu ifade etmiştir” dedi.

CHP’li Aldan, yanıtlaması istemiyle Bakan Çelik’e şu soruları yöneltti:

“Çiğ süt üreticilerinin sorunlarını gidermek için önlem almayı düşünüyor musunuz? Üreticiyi bu sıkıntılardan kurtarmak için özel sektörün alım yapmadığı yerlerde, Et ve Süt Kurumu’nun daha fazla alım yapması için bir girişiminiz olacak mıdır? Özel sektörün süt alımını azaltmasının gerekçeleri nelerdir? Üreticiler, başta Suriye olmak üzere komşu ülkelere yapılan ihracatın azalmasını gerekçe göstermektedir. Bu iddialar doğru mudur? Bu sorunun çözümü için ne gibi tedbirler alınmaktadır?”

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest