bisiklet-dostu-dalaman-(1)Muğla’nın Dalaman İlçesi’nde bisiklet sporunun sevdirilmesi ve kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla “Sağlık İçin Pedal Çevir” projesi kapsamında farkındalık yaratmak için okullarda paneller düzenlenmeye başladı.

Dalaman Kaymakamlığı, Dalaman Belediye Başkanlığı ve Dalaman Bisiklet Derneği (DABİSDE) öncülüğündeki proje kapsamında ilk panel, Çiftlik İlkokulu ve Ortaokulu’nda düzenlendi. Panele, Dalaman Kaymakamı Yılmaz Şimşek, Dalaman Garnizon Komutanı Hava Kıdemli Albay Murat Selçuk Çol, CHP’li Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz, Dalaman İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Kurmay Yüzbaşı Erhan Turgut, Dalaman İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Çeribaş, Dalaman İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Süleyman Gümüş, Dalaman İlçe Sağlık Müdürü Dr. Çiğdem Olgun Şimşek, Dalaman İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Saniye Uyar Kırık konuşmacı olarak katıldı.

Öğrenci ve öğretmenlerin ilgiyle izlediği paneldeki konuşmasında Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz, ilçedeki tüm yolları bisiklet yolu olarak düzenleyeceklerini söyledi. Başkan Şaşmaz, “Bununla beraber bisiklet alamayanlar için belediyemize ilk etapta 50 bisiklet alacağız. İsteyen bunları, günübirlik kullanabilecek. Her gelene bir şapka ve bir tişört de dağıtacağız. Belediye başkanı olarak makam aracı olarak ben de bir bisiklet alacağım. Dalaman’daki bazı yerlere bisikletle gideceğim” dedi.

Kaymakam Yılmaz Şimşek de “Halkımıza bisiklet sporunu tanıtmak ve bir farkındalık oluşturmak için bugün ilkini düzenlediğimiz toplantının devamını tüm okullarımızda yapacağız. 3 Nisan’da Dalaman Şehit Mehmetçik Parkı’nda buluşarak bisiklet süreceğiz. Dalaman, bisiklet konusunda çok elverişli bir yer. Bir dernek kurulana kadar bisiklet konusunda bir farkındalık yaratılmamıştır. Bu etkinlik bundan sonra büyüyerek devam edecek, Dalaman bisiklet dostu bir şehir olacaktır” diye konuştu.

Diğer konuşmacıların da bisiklet kullanmanın faydaları ve önemine değindiği panelde, Dalaman Bisiklet Derneği de bisiklet kullanımının önemi, bisiklet kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bir sunum yaptı.

Projenin ikinci ayağı, 3 Nisan’daki halkın katılımıyla düzenlenecek olan “Dalaman Pedallıyor” etkinliği ile devam edeceği bildirildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest