tip-konut-projeleri-(1)Muğla’nın Seydikemer İlçesi’nde belediye tarafından ücretsiz verilen tip konut projelerinden 25 kişi yararlandı.

Seydikemer Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından geçen yıl ocak ayında vatandaşlara sunulan 8 farklı tip konut projesi, yeni ev yaptıracak dar gelirli vatandaşlardan ilgi görüyor. Kaçak yapılaşmayı önleyerek, inşaat maliyetlerini azaltmayı hedefleyen tip konutlardan inşa etmek için 25 kişi belediyeye başvurdu. Başvuran vatandaşlara ruhsatlar verilerek inşaat çalışmaları başlatıldı.

“Kaçak yapılaşmanın önüne geçtik”

Seydikemer Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Osman Şimşek, ilçede 8 tip projenin tamamının kullanılmaya başladığını söyledi. İlçede kaçak yapılaşmanın önüne geçtiklerini anlatan Şimşek, “TİP projelerimizi özellikle köy yerleşim alanları içerisinde uygulayacağımızdan, imkanı olmayan vatandaşlarımıza sunuyoruz. İlçemizde şu ana kadar belediyemize müracaat ederek ruhsat alan 25 projeyi verdik. Yapılan projelerden bazıları bitme aşamasında. İnşaatlarda belediyemiz personellerimizce incelenmektedir” dedi.

“Kaçak inşaat konumuna düşüyor”

Projelerin prosedür bakımından da büyük kolaylıklar sağladığını vurgulayan Şimşek, “Muğla, büyükşehir olmadan önce özel idarelerde bu projelerin bir kısmı veriliyordu. Bazen kontrolleri bile yapılamıyordu. Bazen de vatandaşa proje veriliyordu. Ancak vatandaş bunu takip edemiyordu. Biz halen bunlarla karşılaşmaktayız. Karar defterine işlenmeden inşaata başlanıyor. Bu da kaçak inşaat durumuna düşüyor. Onun için vatandaşımız Muğla’ya gidip geliyor, izin alıyordu. Bunları biz Muğla’dan Seydikemer’e getirmiş olduk. Vatandaşımız belediyeye gelip işlemlerini hemen anında hallediyor” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest