balik-satis-yeri-ve-ofisi-datcaMuğla’nın Datça İlçesi’nde, Merkez Su Ürünleri Kooperatifi (Balıkçılar Kooperatifi) tarafından yaptırılan “Balık Satış Yeri ve Ofisi” törenle hizmete açıldı. CHP’li Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, buradan tüm balıkçıların yararlanacaklarını belirtip, bundan böyle açıkta balık satışına izin verilmeyeceğini söyledi.

Datça Limanı’nda deniz kenarına yaptırılan modern balık satış yeri ve ofisi, kalabalık bir davetli topluluğunun katılımıyla açıldı. CHP’li Belediye Başkanı Gürsel Uçar ve Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Akif Fidan tarafından açılış kurdelesi kesilen balıkhanede başta orfoz ve lagos olmak üzere Datça denizlerinde yakalanan, ıskaroz, iskorpit, mercan, fangiri, karagöz, melanur, salagöz, kefal, çupra, sinarit, sokan, turna ve hannoz gibi balıkların günlük satışları yapılacak.

Açılışta konuşma yapan Başkan Uçar, balıkhanenin tüm balıkçılara ve Datçalılara hayırlı olması dileğinde bulunarak, “Datça denizlerinden yakalanan balıkların daha taze ve sağlıklı bir şekilde tüketicilerle buluşturulması açısından, bu balıkhaneyi çok önemsiyorum. Datça’ya böyle bir yeri kazandıran kooperatif yetkililerine teşekkür ediyorum. Bana göre; Datça için geç kalınmış bir hizmettir” dedi. Datça’daki tüm balıkçıların bundan böyle balıklarını balıkhane aracılığıyla satacaklarını ifade eden Uçar, “Bütün balıkçılar buraya gelmek zorundalar. Amacımız kimsenin ekmeğiyle oynamak değil. Ancak balık satışlarının belli bir düzene kavuşturulması gerekiyordu. Balığın çok bozulabilen bir gıda maddesi oluğu unutulmamalıdır. Balığın tüketiciye en güvenliği şekilde ulaşmasını sağlamak bizlerin görevidir. Kimse kusura bakmasın. Balık, denizden çıktıktan sonra açıkta güneş altında bekletilirse bozulmaya başlıyor ve insan sağlığı için tehlike arz ediyor. Bundan böyle bütün balıkçılar, balıklarını burada satacaklar. Bu konuda kesin kararlıyız ve halkımızın desteğini bekliyoruz” diye konuştu.

Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Akif Fidan ise konuşmasında, balıkhanede tüm balıkçılara hizmet vereceklerini belirterek, “Kooperatif üyesi olmayan arkadaşlarımız için de yerimiz var. Kooperatif üyesi olsun ya da olmasın her balıkçı buradan yararlanacak. İster balığını kooperatif aracılığıyla satar, isterse kendisi gelip satabilir. Her balıkçıya hizmet vereceğiz” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest