asik-veysel-anma-gecesiMuğla’nın Datça İlçesi’nde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından, ölümünün 43′üncü yıl dönümünde ünlü ozan Aşık Veysel’i anma gecesi düzenlendi.

Datça İlçesi’ndeki Ecevit Kültür Merkezi’nde düzenlenen Aşık Veysel’i anma gecesinde Türk Halk Müziği sanatçısı Cem Çelebi’nin sesinden Aşık Veysel türküleri seslendirildi. Geceye CHP’li Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Belediye Başkan Yardımcısı İnci Bilgin, CHP Datça İlçe Başkanı Aytaç Kurt, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Mustafa Katıkçı, barış ve huzur içinde, savaşı olmayan, insanların öldürülmediği bir yaşam dileğinde bulunarak, “Bu toplumun kuruluş ayarlarına, Cumhuriyet ayarlarına, ‘Yurtta Barış Dünyada Barış’ felsefesine bir an önce dönmesini istiyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Gürsel Uçar ise konuşmasında, terör olaylarının gölgesinde buruk bir anma gecesi düzenlendiğine dikkat çekti. Uçar, “Alevi kardeşlerimin seslendirdiği gibi, ‘barış ve kardeşlik’ ve ‘dostça yaşamak’ ilkelerinin hayat bulduğu bir ülke diliyorum” dedi.

Gecenin onur konuğu Türk Halk Müziği sanatçısı Cem Çelebi ise ölümsüz ozan Aşık Veysel’i ölüm yıl dönümünde andıklarını belirterek, “Bu günlerde ülke olarak çok üzgünüz. Ama umutlarımız hiçbir zaman tükenmeyecek. Bizler sağlam durdukça, ‘inadına barış’ dedikçe, insani değerleri yaydıkça umut hiç bitmeyecektir. Umut bizdedir, bir gün bize dönecektir” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest