sporla-ogreniyorum-toplantisi-(2)Avrupa Birliği (AB) Erasmus Programı tarafından desteklenen “Sporla Öğreniyorum” konulu projenin ilk toplantısı, bugün Muğla’nın Datça İlçesi’nde başladı.

“Sporla Öğreniyorum” konulu Erasmus projesinin ilk toplantısı bugün, Datça Orcey Otel’de yapıldı. Türkiye ve Çek Cumhuriyeti’nden birer, Yunanistan’dan iki ayrı grubun katılımıyla gerçekleştirilen 201 bin Euro bütçeli hibe programın diğer iki ortağı olan İtalya ve Polonya’nın; toplantılara, internet ortamında katılacağı belirtildi.

Programın iki yıl süreli olduğuna dikkati çeken Datça İlçe Mili Eğitim Müdürü Fedai Akın, “Bu projeyle ortak ülkelerin sporla eğitimi amaçlanıyor. Özelikle ülkemizde unutulmaya yüz tutmuş sporları gün ışığına çıkartmayı arzuluyoruz. Farklı ülkelerden insanların kültürlerini sporla nasıl bir arada tutabiliriz düşüncesinden hareketle yola çıktık. Projemiz 90 puanla Avrupa Birliği’nden olur aldı. Programın daha sonraki toplantıları; Yunanistan, İtalya ve Polonya’da gerçekleştirilecek” dedi.

Yunanistan temsilcisi Dimitrios Apostulou da programın önemine dikkat çekerek, “Erasmus projesi dahilinde gerçekleştirilen bu tür toplantıların, Avrupa Birliği için ülkelerarası yakınlaşma adına çok olumlu olacağına inanıyordum” diye konuştu.

Toplantıya Çek Cumhuriyeti adına katılan Dagmer Sitna da sekiz yıl önce bir başka etkinlik için Datça’ya geldiğini hatırlatarak, “Yıllar sonra yeniden Türkiye’de bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Sekiz yıl önce burada başarılı bir çalışma gerçekleştirmiştik. Bu projenin de ortak ülkeler adına olumlu sonuçlar vereceğine inanıyorum” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest