mustafa-senMuğla’nın Datça ilçesinde,1 Haziran’dan itibaren 60-65 yaş arası vatandaşlara yüzde 50 indirim, 65 yaş üstündekilere ise ücretsiz seyahat hakkı sağlandı. Uygulamaya Datça-Marmaris arasında başlanırken, şehir içi ulaşımda ise 1 Temmuz itibariyle geçileceği bildirildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca hazırlanan “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği”nin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından, DİSK’e bağlı Tüm Emekliler Sendikası Datça Temsilciliği’nin ısrarlı çabaları sonucu, Datça’da 60 ve 65 yaş üstü vatandaşlara ücretsiz ve indirimli ulaşım hakkı için ilk uygulama başladı. Tüm Emekliler Sendikası Datça İlçe Temsilcisi Mustafa Şen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın çıkardığı yasa gereği tüm ülke genelinde uygulamasına başlanan ücretsiz ve indirimli ulaşım hakkının, Datça’da da başlatılması amacıyla sendika olarak sürdürülen girişimlerin ilk olumlu sonucunun alındığını söyledi.

Datça-Marmaris Arasında Uygulama Başladı

Muğla Büyükşehir Belediyesi ile 28 Nisan 2014 tarihinde yapılan ilk görüşmede, 60-65 yaş arası vatandaşlara yüzde 50 indirim, 65 yaş üstü kişilere ise ücretsiz ulaşım hakkının feribot ve demir yollarında geçerli olduğunun belirtildiğini ifade eden Şen, “Yasada sınırlama olmadığını, tüm toplu taşıma araçlarından yararlanmak istediğimizi kendilerine ilettik. Bu konuda ısrarlı çabalarımızı sürdürdük. Büyükşehir ve Datça Belediye başkanlarımızı ziyaret ederek bir an önce uygulamaya geçilmesini talep ettik. İmza kampanyaları düzenledik. Sonuç olarak; Datça-Koop ile varılan anlaşma sonucu, 1 Haziran tarihi itibarıyla Datça-Marmaris arasında toplu taşama araçlarında 60-65 yaş arası yüzde 50 indirimli, 65 yaş üstü yurttaşlarımızın ise ücretsiz seyahat yapabilecekleri tescil edildi. Marmaris-Muğla arası ulaşımlar ise aktarmalı olarak aynı şekilde gerçekleştirilmektedir” dedi.

İlçe İçinde Temmuz’da Başlayacak

İlçe içindeki toplu taşıma araçlarında da uygulamanın başlatılması gerektiğini belirten Şen, “Yapmış olduğumuz görüşmeler sonucu, toplu taşıma araçlarındaki eksikliklerin giderilmesinden sonra, ilçe içindeki ulaşımlarda ücretsiz ve indirimli ulaşım hakkı uygulamasının, Temmuz ayı içerisinde başlanılacağını öğrendik. Umarız en kısa sürede bu uygulama başlar” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest