ulasim-hakki-imza-kampanyasiMuğla’nın Datça İlçesi’nde 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz, 60-65 yaş arası vatandaşların ise yüzde 50 indirimli ulaşım hakkından faydalanması için imza kampanyası başlatıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca hazırlanan ‘Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği’nin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından, tüm Türkiye genelinde 60 ve 65 yaş üstü yaşlılara uygulanan indirimli ve ücretsiz ulaşım hakkının, Datça’da henüz başlatılmaması tepkilere yol açtı.

DİSK’e bağlı Emekli-Sen Datça ilçe temsilcisi Mustafa Şen, yönetmelik gereği 65 yaş üstü vatandaşların deniz yolları, demir yolları ve belediyelerin anlaşmalı olduğu her türlü toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak yararlandırılmaları gerektiğini hatırlattı. Ayrıca, 60-65 yaş arası vatandaşların ise yüzde 50 indirimli seyahat hakkına sahip olduğuna dikkat çeken Şen, “Uygulamadan sorumlu yerel yöneticilerimizi görevlerini yapmaya davet ediyoruz. Bizler kimseden icazet beklemiyoruz. Yasalardan doğan haklarımızı istiyoruz. Bugünün gençleri yarının yaşlıları olacaktır. Gelin birlikte hareket edelim. İmza kampanyamıza herkesin desteğini bekliyoruz. Haklarımızın hayat bulması için ortak hareket etmekten başka çözüm yolu yok” diye konuştu.

Toplanan imzaların, başta Muğla Valiliği ve Muğla Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Datça Kaymakamlığı ve Datça Belediyesi’ne iletileceğini ifade eden Şen, uygulamanın en kısa sürede başlatılacağını umut ettiklerini söyledi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest