Muğla’nın Datça İlçesi’nde, iş hayatlarında özverili çalışmalarından dolayı çeşitli meslek kollarında altı kadın girişimciye, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, “Kadın Emeğine Saygı ve Onur Ödülü” verildi.

kigder-odul-toreni-(2)Kadın İşgücünü Geliştirme ve Yaygınlaştırma Derneği (KİGDER) tarafından, Yeşim Teras Restaurant’da düzenlenen ödül dağıtım törenine; Datça Kaymakamı Vehbi Bakır, CHP’li Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Datça Belediye Başkan Yardımcısı İnci Bilgin, Datça Mal Müdürü İmran Öğütveren Çetin, KİGDER Başkanı Menşure Yavuz, dernek yöneticileri ve kadınlar katıldı.

KİGDER Başkanı Menşure Yavuz ödül töreninde yaptığı konuşmada, 8 Mart’ların şenlik değil anma günleri olduğunu söyledi.

Ülkemizde son 7 yılda kadın cinayetlerinin yüzde 1400 oranında artığına dikkat çeken Yavuz, “Son bir yılda 300′ü aşkın kadın cinayeti işlendi. O nedenle bugün, biz kadınlara reva görülen şiddet, aşağılama, taciz ve cinayetlerin lanetle anma ve geri bırakılmış toplumsal töre cinayetlerine yüksek sesimizle karşı çıkma günüdür” diye konuştu.

Datça Kaymakamı Vehbi Bakır ise konuşmasında, son yıllarda gerek TBMM’de çıkan kanunlar ve gerekse hükümetin idari tasarrufları sayesinde, aile, kadın ve çocukların korunmasına yönelik birçok düzenlemeler yapıldığını söyledi.

Konuşmaların ardından, Datçalı kadın işletmeciler Deniz Dakikoğlu (restoran işletmecisi) ve Aslı Kaya (kasap) ile Elvan Dıkık (pazarcı), Leyla Çakan (temizlik şirketi işletmecisi) ve Gizem Andiç (temizlik şirketi işletmecisi) ile Tezcan Ballı’ya (bal ticareti), Kaymakam Bakır ve protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest