bodrumdan-cerattepeye-destek-(3)Bodrum’da çevreciler, Artvin Cerattepe eylemine destek verdi.

Bodrum Doğa ve Çevre Koruma Platformu başta olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri, Bodrum Belediye Meydanı’nda bir araya geldi. Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde maden çıkarılmasına karşı eylem yapanlara destek mesajları verildi. “Halkın hukuku kazanacak”, “Cengiz A.Ş. Artvin’den defol”, “Yeter artık katliamlara dur de” ve “Diren Artvin Bodrum seninle” pankartları taşınıp sloganlar atıldı.

Etkinliğe katılan yaklaşık 100 kişilik grup adına açıklamayı yapan Namık Çobanoğlu, şunları söyledi:

“Artvin Cerratepe korunması gereken 200 ekolojik bölgeden biridir. Uluslararası Bern ve Cites sözleşmeleriyle korunma altına alınan özel ve doğal bir bölgedir. Bu nedenle de koruma statüsüne sahip olan Kafkasör Turizm bölgesi; Kent Parkı, Hatila Vadisi, Milli parkı ve Çoruh Nehri namik cobanogluVadisi dünyanın biyolojik çeşitlilik açısından en zengin 34 karasal ekolojik bölgesinden biridir. 2002′den bu yana madencilik faaliyetleri ile ilgili çeşitli başvurular oldu. Ancak Artvin halkının kararlı mücadelesi durduruldu. Kanadalı bir firma emperyalist amaçlar uğruna bizim topraklarımızda maden çıkartamayacağına inandı ve mahkeme kararına uyarak giderken, bu topraklarda doğan Mehmet Cengiz ise hala bu toprakları halkın iradesine rağmen talan etme peşinde. El insaf. Gözünüzü toprak doyursun demekten başka bir şey gelmiyor aklımıza.”

Cerattepe eylemine destek mesajı veren Çobanoğlu, “Son zamanlarda ÇED yönetmeliğinde maden yönetmeliği ve yasasında üst üste yapılan değişikliklerle doğa, çevre katliamının önünü açan hükümet ne yazık ki halkın demokratik tepkisini gazla, baskıyla çözüyor. Bu doğa bizim, bu topraklar bizim bu ülke bizim bu yaşam alanlarımız ve mülkiyet hakkımıza karşı ülkenin her yerinde yapılan bu haksız hukuksuz saldırılara karşı eğer hep birlikte dik ve cesur bir şekilde omuz omuza durabilirsek doğa kazanır, çevre kazanır, ülke kazanır. Bugün Artvin halkının başına gelen bu hukuksuzluk dün Çeşme Karaburun’da idi. Yarın Bodrum Yarımadasında olacak tek bir yolumuz var. Mücadele ve dayanışma! Diren Artvin yalnız değilsin Bodrum seninle” dedi.

Açıklamanın ardından grup sessizce dağıldı.

Haber: DHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest