doga-ve-cevre-gonullusu-genclerMuğla’nın Marmaris İlçesi’nde başlatılan, Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü’nün “Doğa ve Çevre Gönüllülüğü Eğitimi” programı kapsamında gönüllü gençler ile akademisyenler bir araya geliyor. Proje kapsamında Yeşilçam’ın çınarları Hülya Koçyiğit ve Ediz Hun da konuşmacı olarak gençlerle buluşacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, gençlerin çevreye olan duyarlılığını ve sorumluluk bilincini artırmak amacıyla “Doğa ve Çevre Gönüllülüğü Eğitimi” programını hayata geçirdi. Marmaris’te 17-19 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek eğitim programı Marmaris Blue Bay Otel’de tanıtıldı. Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri Doç. Dr. Huriye Martı, TRT Erzurum Radyo Müdürü İsmail Bingöl, ÇEKUD Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Muzaffer Özcan, Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Uludağ, Doğa Fotografçısı Mehmet Hanay, Türkiye Su Enstitüsü Müdürlüğü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Zuhiri Sarıkaya, Başbakanlık Baş Danışmanı Dr. Mustafa Şen, eğitimci Prof. Dr. Hikmet Özdemir, Abant İzzet Baysal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Akyüz ve İTÜ İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Demir konuşmacı olarak Marmaris’e geldi.

Projenin sunumunu yapan Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Dr. Hakan Dulkadiroğlu, devlet eli ile yapılan gönüllülük ve yardım çalışmalarında Amerika ve İngiltere’nin ardından Türkiye’nin 3′üncü sırada yer aldığını söyleyerek “Biz araştırmalarımız sonucu gördük ki her 10 gencimizden sadece 1 tanesi herhangi bir gönüllük çalışmasına katılmış ve anketler yine gösteriyor ki gençlerimizin birçoğu boş zamanlarını internet ve sosyal medya programlarında geçiriyor. Bu nedenle biz bu projeyi hazırladık. İlk olarak Marmaris’ten başlattığımız Doğa ve Çevre Gönüllülüğü Eğitim Programı, Nisan’da İstanbul – Kocaeli, Temmuz’da Artvin – Rize ve Ekim’de ise Antalya – Mersin’de düzenlenecek programlarla devam edecek” dedi.

Proje kapsamında 18 Şubat Perşembe günü saat 09.30′da, Türk sinemasının yıldızlarından Hülya Koçyiğit ve Ediz Hun, “Doğa ve Çevre Sevgisi” konulu söyleşiye katılarak Marmarisli çevre dostları ile buluşacak. Eğitim programını üniversite öğrencileri başta olmak üzere gönüllü gençler ve vatandaşlar da yerinde takip edebilecek.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest