doktora-siddetMuğla’nın Fethiye İlçesi’nde, hastası tarafından dövüldüğü iddiasıyla mahkemeye başvuran aile hekimi 54 yaşındaki Yüksel Arıcı’ya destek vermek isteyen meslektaşları, Fethiye Adliyesi önünde eylem yaptı.

Seydikemer 1 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nde görev yapan aile hekimi Yüksel Arıcı, 5 Kasım 2015 tarihinde muayene için gelen 47 yaşındaki Ruhi A.yı odasında kabul etti. İddiaya göre Dr. Arıcı, muayene sırasında başlayan tartışma sonrası Ruhi A. ve yakınlarının saldırısına uğradı. Arıcı, Fethiye Adliyesi’ne gelerek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Fethiye 5′inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde Ruhi A. hakkında “darp, hakaret ve tehdit” suçlarından açılan davanın ilk duruşması bugün yapıldı. Dr. Arıcı’nın avukatı Mithat Cemre Günay ile birlikte katıldığı duruşmaya, sanık Ruhi A. gelmedi.

Doktorlar Davaya Katılım Talebinde Bulundu

Dr. Yüksel Arıcı’ya destek olmak ve sağlık çalışanlarına yapılan saldırılara tepki göstermek için beyaz önlükleriyle Fethiye Adliyesi’ne gelen 6′sı doktor 15 sağlık çalışanı, duruşma salonuna girerek davaya katılım talebinde bulundu. Mahkeme heyeti 5 doktorun davaya müdahil olma talebini kabul etti. Ruhi A. hakkında yakalama kararı veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

“Sağlıkçılara yapılan şiddeti kınıyoruz”

Duruşma sonrası Fethiye Adliyesi önünde toplanan sağlık çalışanları adına Demokratik Sağlık-Sen Muğla Şubesi Başkan Yardımcısı Onur Sınır açıklama yaptı. Türkiye’de son 10 yılda 4 doktorun şiddete maruz kalarak hayatını kaybettiğini belirten Sınır, 2012- 2015 yılları arasında sağlık çalışanlarına yönelik 31 bin 767 şiddet vakası gerçekleştiğini, şiddete maruz kalanların 18 bininin doktor olduğunu söyledi.

Hasta ve hasta yakınlarının son yıllarda hekimlere ve sağlık çalışanlarına karşı negatif duygularla dolu ve çok öfkeli olduklarını kaydeden Sınır, hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik önyargıların ise arttığını aktardı. Medyanın sürekli hekimlerle ilgili olumsuz örnekleri gündeme taşıdığını kaydeden Sınır, sağlıkçılara yapılan her türlü şiddeti kınadıklarını vurguladı.

Dr. Yüksel Arıcı’nın avukatı Mithat Cemre Günay ise davayı titizlikle takip ettiklerini, saldırıyı gerçekleştiren Ruhi A.nın gerekli cezayı alacağına inandıklarını söyledi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest