sahte-ingiliz-sterliniİngiltere’de yaşayan 41 yaşındaki İsmail Y., iki ay önce arkadaşını dolandıran şüphelileri yakalatmak için harekete geçti. Dolandırıcılarla temasa geçerek Muğla’nın Fethiye İlçesi’ne gelen İsmail Y., polisle iş birliği yaparak şüphelileri yakalattı.

İngiltere’nin Manchester kentinde berberlik yapan İsmail Y., 2 ay önce Türkiye’de arkadaşına Türk lirası karşılığında sahte İngiliz sterlini satan dolandırıcıların peşine düştü. Arkadaşıyla aynı yolu deneyen İsmail Y., sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta verilen ilandaki numarayı aradı. Fethiye’de oturan 28 yaşındaki Adem Ö. ve 26 yaşındaki Hakan O. ile görüşen İsmail Y., 50 bin lira karşılığında 90 bin lira değerinde sterlin almak için anlaştı. İddiaya göre dolandırıcılar İsmail Y.ye, sterlinlerin Fethiye’de ölen yaşlı bir İngiliz kadının çantasından çıktığını söyledi. İsmail Y., uçakla Türkiye’ye gelerek Fethiye Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği’ne başvurdu. Adem Ö. ve Hakan O. ile Fethiye’de bir parkta buluşma ayarlayan İsmail Y.ye, bir polis memuru da ağabeyi rolünde eşlik etti.

Kontrol Etmesi İçin Gerçek Para Verdiler

Dolandırıcılar İsmail Y.ye önce kontrol etmesi için gerçek sterlin verdi. Paranın gerçek olduğunu teyid eden İsmail Y., 50 bin lira karşılığında sahte paraları alacağı anda çevrede konuşlanan polis ekipleri harekete geçti. Kaçmaya çalışan 2 şüpheli polise bir süre direndikten sonra gözaltına alındı.

Şüphelilerin ele geçirilen çantasında üzerinde birer adet gerçek, içinde ise beyaz kağıtlar bulunan sahte sterlin desteleri ile 30 bin lira ele geçirildi. Fethiye Adliyesi’ne sevk edilen 2 şüpheliden Hakan O., başka bir suçtan arandığı için tutuklanırken, diğer şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Türkiye’ye gelerek dolandırıcıların yakalanmasını sağlayan İsmail Y.nin ise operasyonun ardından İngiltere’ye döndüğü belirtildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest