egede-kacak-gocmen-dehseti_8430_dhaphoto3Datça’da denize açılan Suriyeli kaçaklar ile organizatörler arasında Sömbeki (Simi) Adası’na 1 mil kala kavga çıktı. Başından tabancayla vurulan 15 yaşındaki Suriyeli öldü.

Bodrum İlçesi’nden, deniz yatağı ile Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na geçmek isterken akıntı ve rüzgar nedeniyle sürüklenen Suriyeli bir kaçak göçmen de 13 saat sonra bir Yunan Aile tarafından farkedilip, kurtarıldı.

Bodrum’dan yasa dışı yollardan Yunanistan’ın İstanköy Adası’na geçmek isteyen 40 yaşındaki Suriyeli Muhammed Caziri, dün gece deniz yatağı ile umut yolculuğuna çıktı. Kilimli (Kalimnos) Adası’nın güneyinde rüzgar ve akıntı nedeniyle Ege Denizi’nde sürüklenen Caziri, Leros Adası yakınlarında Rodos’a giden bir yatta bulunanlar tarafından farkedildi. Yattaki Yunanlı iş kadını Sandra Tsiligeridu yatın botunu indirerek Caziri’yi kurtardı. Üzeri battaniye ile örtülüp, ilk yardım yapılan Caziri, Kilimli Adası’na götürülüp, hastaneye kaldırıldı. Caziri’nin sağlık durumunun iyi olduğu ve bir süre tedavi altında tutulacağı bildirildi. Tsiligeridu’nun kendisine ait sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki sayfasında payştığı olay, Yunan internet sitelerinde de haber oldu.

egede-kacak-gocmen-dehseti_8430_dhaphoto4Suriyeli Kaçak Göçmen Başından Vurulup Öldürüldü

Datça’dan Cuma gecesi yelkenli tekne ile denize açılan Suriye ve Afganistan uyruklu kaçak göçmenler ile organizatörler arasında Sömbeki (Simi) Adası’na 1 mil kala kavga çıktı. Kaçakların adaya 1 mil kala bota inip, tekneden ayrılmak isteyen iki organizatöre izin vermemesi sonucu çıkan ve sopaların kullanıldığı kavga kısa sürede büyüdü.

Yunanistan’ın ‘www.protothema.gr’ isimli internet sitesinin haberine göre, organizatörler, kendilerine engel olmak isteyen kaçak göçmenler arasındaki Suriyeli çocuğu başından tabancayla vurdu. 15 yaşındaki erkek çocuk kanlar içinde denize düşerken, kaçak göçmenleri Sömbeki’ye götürmek için kişi başı 2′şer bin Dolar alan iki organizatör kaçtı. Yunan Sahil Güvenlik ekipleri, çocuğun cesedini sudan çıkartıp, diğer kaçaklarla birlikte Simi Adası’na götürdü.

Haber:  DHA- Bodrum – Yaşar ANTER

Paylaş
  • gplus
  • pinterest