egede-multeci-gecisleri-(6)Farklı saatlerde çıkılan bu yolculuklarda çeşitli olumsuzluklar yaşayan mülteciler, devriye görevi yürüten yardım ekipleri ile Yunan sahil güvenliğince kurtarıldı.

Rüzgarlı ve dalgalı havaya rağmen Ege Denizi’nde umut yolculuğu devam ediyor. ABD’li milyarder Christopher Catrambone’nin kurduğu “Göçmenlere Acil Yardım Kuruluşu Migrant Offshore Aid Station”a (MOAS) bağlı “Topaz Responder” gemisi ekibi, dün Bodrum Yalıkavak açıklarından Leros Adası’na geçmeye çalışırken su alan bir tekne ile lastik bottaki çoğunluğu Suriye uyruklu 145 mülteciyi kurtardı. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu mültecilere, Topaz Responder’deki doktorlar müdahale etti. O anlar MOAS’ın internet sitesinden de paylaşıldı. Kaçakları Leros Adası’na bırakan MOAS ekibi, sonrasında Didim açıklarına kadar geldi; arama kurtarma faaliyetini sürdürdü görüldü.

120 Mülteci Kurtarıldı

Yunanistan’da yayın yapan ‘www.protothema.gr’ adlı sitenin haberine göre; bu sabah, Ege Denizi’nin kuzeyindeki Semadirek Adası açıklarında motoru bozulan ve akıntıyla sürüklenen eski balıkçı teknesindeki 120 mülteci, Yunan Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı. Mülteciler, Dedeağaç (Aleksandrapoli) kentine götürüldü.

24 Saatte 2 Bin 929 Mülteci Kayıp

Öte yandan Yunanistan’daki Pire Limanı’nda oluşturulan göçmen kamplarında kontrol altında tutulan mültecilerden 2 bin 266′sının son 24 saat içinde kaybolduğu açıklandı. Türkiye’ye iade konusunun konuşulduğu günlerde, kayıp mültecilerin bulunması için çalışma başlatıldı.

Yunanistan’da yayın yapan ‘www.protothema.gr’ adlı sitenin haberine göre; Pire Limanı’nda kurulan mülteci kampındaki 36 bin 400 mülteciden son 24 saat içinde 2 bin 226′sının kayıplara karıştığı belirtildi. Ahşap barakalar ve konteynerlere konaklayan göçmenlerin, bugün yapılan sayımında kayıpların resmileştiği belirtildi. Bunların dışında Sakız adasında 300, Atina’daki eski havalimanındaki göçmenler arasından 313 ve Hokey Stadı’ndaki göçmenlerden 120′sinin kayıplara karıştığı ortaya çıktı. Göçmenlerin nereye gittiklerinin bilinmediği belirtildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest