egede-kacak-teknesi-batti-1i-cocuk-28-olu_3924_dhaphoto3Aydın Didim’den Yunanistan’ın Leros Adası’na geçmeye çalışırken bindikleri eski balıkçı teknesi batan yabancı uyruklu kaçaklardan 7′si çocuk 34 kişi yaşamını yitirdi. Kaçaklardan 28′i yüzerek karaya çıkmayı başarırken, 62′si de Yunan Sahil Güvenlik botu tarafından kurtarıldı.

Yunanistan’ın ‘www.protothema.gr’ internet sitesinin haberine göre, bugün sabah saatlerinde Aydın’ın Didim ilçesi karşısındaki Farmakonisi (Bulamaç) Adası yakınlarında yabancı uyruklu kaçakları taşıyan 18 metrelik eski balıkçı teknesi battı. Kaçaklardan 28′i yüzerek karaya çıkmayı başardı. 62′si de Yunan Sahil Güvenlik Botu tarafından kurtarıldı. 7′si çocuk 34 kaçağın ise cesetlerine ulaşıldı.

Kurtarılan kaçaklar ve cesetler Leros Adası’na götürüldü. Yunan Sahil Güvenlik botları ile helikopterlerinin, başka kaçaklar da olabileceği şüphesiyle havadan ve karadan arama-kurtarma çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

pakistanlilar-dondu-suriyeliler-gitti_2269_dhaphoto6Pakistanlılar döndü, Suriyeliler gitti

Bodrum’dan yasa dışı yollarla Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na geçmek isteyen kaçakları taşıyan 4 lastik bottaki toplam 45  göçmen zor anlar yaşadı. Kuvvetli rüzgara yakalanan Pakistanlı kaçak göçmenlerin içinde bulunduğu 3 bot geri dönmek zorunda kalırken, diğer bottaki 16 Suriyeli ise batmak üzereyken Yunan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.

Bugün sabah saatlerinde Akyarlar Mahallesi, Aspat Mevkisi’nden 29′u Pakistan, 16′sı da Suriye uyruklu kaçak, 4 ayrı lastik botla denize açıldı. Kürek çekerek Yunanistan’ın İstanköy Adası’na ulaşmaya çalışan kaçaklar, uluslarası sularda saatteki hızı 50 kilometreyi bulan kuvvetli rüzgara yakalandı. Zaman zaman boyu 1.5 metreyi bulan dev dalgalara karşı kürek çeken kaçakları taşıyan botlardan Pakistanlıları taşıyan teknelerden 3′ü geri dönerken, ölümü göze alan Suriyelilerin bulunduğu bot ise yoluna devam etti. 2 saat kürek çeken Suriyeli kaçaklar İstanköy Adası kıyılarına ulaştı. Bu sırada kendilerini farkeden Yunan Sahil Güvenlik ekipleri, su alan ve batmak üzere olan bottaki 16 Suriyeli’yi kurtardı.

Karaya dönen diğer 3 bottaki kaçaklar ise buradan uzaklaştı.

suriyeliler-seydikemerden-antalyaya-gonderildi_7282_dhaphoto2Suriyeliler, Seydikemer’den Antalya’ya gönderildi

Seydikemer’de ormanlık alanda köylüler tarafından fark edilen Suriyeli 130 sığınmacı, jandarma ekipleri gözetiminde Antalya’ya gönderildi. Karayoluna çıkmak için çocuklarıyla dik yamaçları tırmanmaya çalışan sığınmacılar zor anlar yaşadı.

Sarıyer Mahallesi Toybeleni mevkiindeki ormanlık alanda Suriyeli sığınmacıları görenler, saat 15.00 sıralarında Seydikemer İlçe Jandarma Komutanlığı’nı aradı. Bölgeye gelen jandarma ekipleri, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Suriyeli 130 sığınmacıyı dinlenirken buldu. Antalya’dan Seydikemer’e seralarda mevsimlik işçi olarak çalışmak için geldiklerini belirten sığınmacılar, iş bulamadıklarını ve dönmeden önce bölgede dinlendiklerini kaydetti. Jandarma ekipleri, otobüs bulduktan sonra Antalya’ya döneceklerini belirten sığınmacıların ormanlık alandan çıkmasını istedi. Bunun üzerine sığınmacılar, Seydikemer- Antalya karayoluna çıkmak için jandarma gözetiminde yürümeye başladı.

suriyeliler-seydikemerden-antalyaya-gonderildi_7282_dhaphoto5AĞAÇ DALLARIYLA YARDIM ETTİLER

Karayoluna ulaşmak için ellerinde çanta ve valizlerle yürüyen sığınmacılar, dik yamaçlardan oluşan bölgede zor anlar yaşadı. Kadın ve çocuklar karayolunun alt kısmındaki yamaca tırmanmakta zorlandı. Yola çıkmayı başaranlar, ağaç dalları uzatarak kadın ve çocukların yamacı tırmanmasına yardım etmeye çalıştı. Bu sırada bazı sığınmacıların kayarak düştüğü görüldü. Ağlayan bebekler ise anne ve babaları tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı.

Bir süre Seydikemer- Antalya yolu kenarında bekleyen sığınmacılar, gruplar halinde Fethiye- Antalya seferi yapan midibüs ve otobüslere binerek Antalya’ya doğru yola çıktı.

Denizde erkek cesedi bulundu

Gökova Körfezi açıklarında 16-17 yaşlarında Suriyeli kaçak göçmene ait olduğu sanılan, tanınamayacak halde bir erkek cesedi bulundu.

Mavi tura çıkan yolcular, dün Gökova Körfezi Sedir Adası Mevkisi’nde denizde bir erkek cesedi görüp, durumu Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bildirdi. Bölgeye giden sahil güvenlik ekibi, 16- 17 yaşlarında olduğu tahmin edilen erkek cesedini sudan çıkardı. Akyaka Mahallesi’ne getirilen ceset Gökova Jandarma Komutanlığı’na teslim edildi. Yaklaşık 20 gündür suda olduğu ve Suriyeli bir kaçak göçmene ait olduğu sanılan, vücudunun bir kısmı olmayan erkek cesedi, Muğla Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Cesedin 15 gün içinde adli tıptan alınmaması halinde kimsesizler mezarlığında defnedileceği bildirildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest