kacak-gocmenler-(6)Gümüşlük’ten yasa dışı yollarla Yunanistan’ın İstanköy Adası’na geçmek isteyen Suriye uyruklu kaçakları taşıyan tekne batarken, kurtulan Suriyeli göçmenler Hassam Kwatm(30) ve Abdullatif Zennarri(34) Bodrum Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi.

Annesi Ellerinden Kayboldu

Kurtulan 2 Suriyeli göçmenden 30 yaşındaki Hassam Kwatm’ın annesinin de batan teknede yanında olduğu öğrenilirken, Hassam ifadesinde “ Annemi en son ellerini tutarken gördüm. Daha sonra ellerimin arasından kaydı ve denizde kayboldu” dediği öğrenildi. Annesini kaybetmenin verdiği üzüntüyle ayakta dahi güçlükle duran Suriyeli göçmen ve kurtulan diğer arkadaşı sağlık kontrollerinin ardından ifadeleri alınmak üzere Bodrum İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldü.

“3-4 Saat Yüzdük”

Hastanede sağlık kontrolünden geçirilerek ilk ifadeleri alınan Suriye uyruklu kaçaklar tekne battıktan sonra 3-4 saat yüzdükten sonra karaya çıktıklarını söylediler. Sabah Gümüşlüklü balıkçıların Gümüşlük açıklarında bulunan Çavuş Adası’nda gördükleri kişileri Sahil Güvenliğe bildirmesiyle ortaya çıkan olayda kaybolan 8 kişiyi arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Olumsuz Hava Koşulları Zorluyor

Batan teknede kaybolan 8 kişiyi bulmak için çalışmalarını hızlandıran Sahi Güvenlik ekipleri, 101 nolu Sahil Güvenlik botu ve bir helikopter ile kötü hava şartlarına rağmen bölgede yoğun olarak çalışıyor.

 

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest