cevreci-imamMuğla’nın Fethiye İlçesi’nde emekli cami imamı 65 yaşındaki İsmail Baloğlu, çöp toplayıp çevre temizliği yaparak, gençlere örnek olmaya çalışıyor.

Patlangıç Camii imamlığından 20 yıl önce emekli olan evli ve 4 çocuk babası İsmail Baloğlu, 1 ay önce Antalya’dan okul arkadaşı Ahmet Şahin’i Fethiye’ye davet etti. Tatil için gelen Şahin’i Ölüdeniz, Kayaköy ve Fethiye koylarında gezintiye çıkaran Baloğlu, çevre kirliliği karşısında büyük şaşkınlık yaşadı. Arkadaşını Antalya’ya gönderdikten sonra karar alan Şahin, Fethiye’nin turistik bölgelerinde vatandaşlara örnek olmak için çöp toplamaya başladı. Arkadaşına ilçeyi gezdirirken çok utandığını anlatan İsmail Baloğlu, “Arabayla gezerken yol kenarında çöp yığınları gördük. Her yer şişe, poşet doluydu. Ne diyeceğimi bilemedim. Gerçekten azımsanmayacak bir kirlilik var” dedi.

“Müslüman ülkeye bu kirlilik yakışmaz”

Çevre duyarlılığının en başta öğrencilere aşılanması gerektiğini vurgulayan Baloğlu, “Yüzde 99′u Müslüman olan bir ülkeye bu kirlilik yakışmaz. Temizlik imandandır en başta. Gerekirse çevre temizliği çocuklara okulda ders olarak verilmeli. Camilerde cuma hutbelerinde çevre duyarlılığına dikkat çekilmeli. Tabii ki çevre temizliği ve düzenine dikkat eden vatandaşlarımız var. Ancak istisnalar kaideyi bozmaz. Görüldüğü gibi Fethiye’nin en güzel koylarında birlerce turistin geldiği sahillerimizdeki çevre kirliliği çok fazla. Turizm sezonunun yaklaştığı şu günlerde yetkililer bu çevre kirliliğine duyarsız kalmasınlar” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest