kacaklarin-teknesi-denizin-ortasinda-bozuldu_5947_dhaphoto6
Bodrum’da yakalanan farklı milletlerden kaçak göçmenlerin işlemleri sürerken oluşan yoğunluk nedeniyle, ilçe emniyet müdürlüğü bahçesinde mülteci kampını andıran görüntüler oluştu. Kaçak göçmenler arasındaki Pakistanlı hamile bir kadın ise hastaneye kaldırıldı.

Yasal olmayan yollardan Yunanistan’ın Kos (İstanköy) Adası’na geçmeye çalışırken yakalanan farklı milletlerden kaçak göçmenler, getirildikleri Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü bahçesinde yoğunluk oluşturmaya devam ediyor. Farklı illerdeki kampa gönderilecek olanların yanı sıra sınır dışı yapılacak olan kaçaklar için, işlemleri tamamlanıncaya kadar Emniyet binasının arka tarafında demir bariyerlerle çevrili alan oluşturuldu.

Kaçak göçmenlerin burada barınmaları sağlanırken, yemek dağıtımı sırasında emniyet güçleri zor anlar yaşadı. Zaman zaman kendi aralarında tartışan kaçaklara polis müdahale etti. Yakalananların yanı sıra umuda yolculukta batan ya da su alan botlardan kurtarılanların da aralarında olduğu kaçaklar, ıslanan kıyafetlerini bariyerlere sererek kuruttu. Bir kısmı depo olarak kullanılan boş binadan da yararlandırılan kaçakların bazılarının kaçmaya çalışmaları üzerine polis, önlemlerini artırdı.

Hamile Kadın Hastaneye Kaldırıldı

Kaçaklar arasında bulunan 8 aylık hamile olan 28 yaşındaki Pakistanlı Shabana Wadas, rahatsızlanınca ambulans çağrıldı. Kasılmaları olduğu ve sıcak havanın da etkilediği anlaşılan hamile kadın, ilk müdahalesinin ardından Bodrum Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada kadın doğum servisinde kontrolleri yapılan Wadas taburcu edildi.

mugla-valiligi-kacaklara-gayri-insani-muamelede-bulunulmadi_3420_dhaphoto1Muğla Valiliği: “Kaçaklara gayri insani muamelede bulunulmadı”

Bodrum’da yakalanan farklı milletlerden kaçak göçmenlerin kimlik tespiti sırasında Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü bahçesinde beklemelerini konu alan haberlerle ilgili olarak Muğla Valiliği yazılı açıklama yaptı.

Muğla Valiliği, yasal olmayan yollardan Yunanistan’ın Kos (İstanköy) Adası’na geçmeye çalışırken yakalanan farklı milletlerden kaçak göçmenlerin, getirildikleri Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü bahçesinde yoğunluk oluşturmasını konu alan haberlerle ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. Açıklamada 28 ve 29 Ağustos tarihlerinde basında yer alan ‘Bodrum’da utanç verici uygulama’, ‘Polis göçmenleri kafese kapattı’, ‘Yıl 2015: Bodrum’da göçmenlere kafes’ ve ‘Bodrum kafesi’ başlıkları kullanılarak verilen haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“28 Ağustos 2015 tarihinde ilimiz Bodrum ilçesinde gerek yasa dışı yollarla ülkemizden çıkmaya çalışırken yakalanan, gerekse yasa dışı göçmen statüsünde bulunan 300 civarında yabancı uyruklu şahıs, haklarında yasal-idari işlemler yerine getirilmek üzere Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne intikal ettirilmişlerdir. Bu kişilerin kimlik tespitlerinin, yasal statülerinin, haklarında yapılacak işlemlerin belirlenmesi süresince sayıları dikkate alındığında yeterli mekansal kapasitenin olmaması, havanın sıcaklığı ve benzeri sebeplerle emniyet binası bahçesinde, gölgelik-açık alanda muhafaza edilmeleri daha sağlıklı ve zorunlu bulunmuştur. Zira bu sıcak mevsimde 10 kişi kapasiteli kapalı muhafaza yerine 300 kişinin konulması, daha insani ve sağlıklı olmayacaktır. Yaklaşık 300 kişinin muhafazasında yaşanabilecek güçlük ve birkaç kaçma girişimi nedeniyle de bahçe içerisine 1 insan boyu yüksekliğinde bariyerler yerleştirilmiştir. Muhafaza altında bulundurulan kişilerin tüm insani ihtiyaçları bu süre içerisinde karşılanmış ve kendilerine gayri insani hiçbir muamelede bulunulmamıştır. Haber resim ve videolarında da bu durum açıklıkla görülmektedir. Haberlerde demir kafes diye nitelenen muhafaza meteryali ise, güvenlik güçlerinin çoğu toplu etkinliklerde kullandığı klasik bariyerleme (engelleme) aracıdır.”

kacaklarin-teknesi-denizin-ortasinda-bozuldu_5947_dhaphoto6Kaçakların teknesi denizin ortasında bozuldu

Yalıçiftlik Mahallesi yakınlarından bindikleri 16 metrelik eski tur teknesi ile Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na geçmeye çalışan 164 kaçağın bulunduğu tekne, Ege Denizi’nin ortasında bozuldu. Turdan dönen kaptanın bozuk teknedeki kaçakları görmesi ile olaya müdahale eden Sahil Güvenlik ekipleri kaçakları kurtardı.

Bodrum, Yalıçiftlik Mahallesi Kisebükü Koyu’ndan bugün saat 01.00 sıralarında, Dikili limanına kayıtlı Adabeyi adlı 16 metre uzunluğundaki, 20 yolcu kapasiteli eski ahşap günü birlik tur teknesiyle Suriyeli, Ukraynalı, Iraklı ve Afganistanlı 164 kaçak denize açıldı.

Ancak kaçakları taşıyan teknenin motoru Orak Adası açıklarında arızalandı. Teknenin hareket etmediğini gören tur kaptanları, durumu Sahil Güvenlik’e bildirdi. Aralarında 35 çocuk, 30 kadın ve 99 erkeğin olduğu toplam 164 kaçağın bulunduğu tekne, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından çekilerek Kargıcak Koyu’na getirildi. Tekneyi kaçaklara 50 bin Dolar’a satan kaptanın denizin ortasında teknenin bozulmasının ardından “Yardım getireceğim” diyerek botla kayıplara karıştığı bildirildi.

“1 Mil Gitmeden Batarlardı”

Kaçakları denizin ortasında bulan 53 yaşındaki kaptan Muhammet Bilsel “Tekneye çıkıp baktığımda bozuk motorun kablolarının da koparıldığını gördüm. Zaten bu tekne ile 1 mil kadar gidemez batarlardı. Motor bölümünden tekne su almaya başlamıştı. Kaptan tekneyi bozmuş kaçakları ölüme terk etmiş kaçmış” dedi. Kaçakların arasında bulunan ve Suriyeli olduğu iddia edilen 2 kişi göz altına alındı.

Sahil güvenlik ekipleri tarafından ifadeleri alınan kaçaklar ardından jandarmaya teslim edildi.

Köyceğiz’de yakalanan 3 Türk organizatör ile 1 Suriyeli tutuklandı

Köyceğiz’de jandarmanın durdurduğu bir yolcu otobüsünde yabancı uyruklu 48 kaçak yakalandı. 5 organizatörden 4′ü tutuklandı.

Köyceğiz İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Perşembe günü Döğüşbelen Mahallesi’nde İzmir’den Muğla’nın Köyceğiz İlçesi yönüne giden bir yolcu otobüsünü durdurdu. Otobüste kaçak yollardan Yunan Adaları’na gitmeye çalıştıkları belirlenen 6′sı çocuk, 6′sı kadın toplam 48 yabancı uyruklu kaçak ve 5 Türk organizatör olduğu belirlendi. Organizatör oldukları ileri sürülen Muzaffer Aka (35), İsak Ayadın (32), Kadir Karadaban (25), İbrahim Metin Tuluy (52) ve Mehmet Sincar (23) gözaltına alındı.

Köyceğiz Jandarma Karakolu’ndaki sorgulamaların ardından dün Köyceğiz Adliyesi’nde tutuklama istemiyle hakim karşısına çıkartılan 3′ü Türk olan Muzaffer Aka, İsak Aydın, İbrahim Metin Tuluy ile 1′i Suriye uyruklu Velit Holu tutuklanarak Muğla Cezaevi’ne konuldu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest