engelli-genc-asker-ugurlamaBodrum’da engelli gençler için, davullu zurnalı asker uğurlaması düzenlendi.

Yahşi Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’nde eğitim gören 11 engelli öğrenci için Bodrum İlçe Jandarma Komutanlığı önünde davullu zurnalı asker uğurlama töreni düzenlendi.
Fiziksel veya zihinsel engelleri nedeniyle yaşıtları gibi askere gidemeyen engelli gençler, temsili olarak vatani görevlerini yerine getirmeleri için başlatılan 1 günlük askerlik uygulaması kapsamında bugün Muğla İl Jandarma Komutanlığına gittiler.
Davul zurna ile çalınan 10’uncu Yıl Marşı’yla uğurlanan engelli gençler aileleriyle birlikte otobüse binerken, Bodrum İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Hakan Demirörs ve beraberindeki askerler engelli gençleri asker selamı vererek uğurladı.
Yahşi Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi öğrencilerinden 18 yaş üstündeki 11 öğrenci için geçtiğimiz günlerde kına gecesi etkinliği de düzenlenmiş ve duygu dolu anlar yaşanmıştı.
Davul zurna eşliğinde doyasıya eğlenen engelli gençlerin askere gitmenin mutluluğu gözlerinden okunurken, bazı gençler “ Bu asker gidecek, geri gelecek” diye tempo tuttu.
Muğla İl Jandarma Komutanlığına giderek bir günlük temsili askerlik yapacak olan engelli gençleri ve ailelerini taşıyan otobüse ise Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı motorize ekipler eskortluk yaptı.

engelli-gencler-1Engellilerin Askerlik Sevinci

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Engelli Vatandaşlara Temsili Askerlik Uygulaması kapsamında Muğla Jandarma Alay Komutanlığında temsili yemin töreni düzenlendi.

20 ve 28 yaş aralığında 54 engelli genç, ant içerek asker oldu. Yemin töreninde Jandarma Komutanı Kurmay Albay Halil Çelik ve Muğla Engelliler Derneği Başkanı Menderes Çetinözlü hazır bulunurken, Muğla Valisi Amir Çiçek ve eşi, Muğla Büyükşehir Belediye ve Menteşe Belediye Başkan vekilleri, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Mansur Harmandar, Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan ve daire müdürlerinin yanı sıra 54 engelli askerin aileleri ve yakınları katıldı.
Törenin açılışında konuşan Muğla Engelliler Derneği Başkanı Menderes Çetinözlü,“Bir engelli babası olarak engelli gençler adına konuşmak istiyorum. Her alanda unutulan biz engellileri unutmayarak, bizlerin temsili de olsa şerefli askerlik görevini yapmamızı sağlayan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teşekkür ederiz. Bugün bir hayalimizi gerçekleştirdik. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir ferdi olarak orduya katıldık. Bugün bayrağımızın gölgesinde ant içtik. Her zaman üzüntüden ağlayan biz engellilerin analarını, sağlanan bu imkân ile bu defa sevinçten ağlattınız. Artık bizim de anlatacak askerlik anılarımız oldu. Hepimiz adına teşekkür ediyorum” dedi.
Muğla İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Halil Çelik ise, “Burada icra edilen yemin töreni, ordumuzun şanlı geçmişinde yaşattığı en kutsal ve en anlamlı geleneklerden biridir. Bu yeminin gençlerimizin azim ve iradelerini güçlendireceğine ve inançlarını tazeleyerek kuvvetlendireceğine olan inancım tamdır. Sizler bugün, heyecan duyarak, askerliğinizi yaptınız. Bu kutsal ocakta bulunarak faaliyetlerine katılıp, havasını teneffüs ettiniz. Ettiğiniz yeminle de Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir ferdi olmanın gururunu hissettiniz. Bu gurur sizlere ömür boyu güç versin, ışık versin” dedi.
engelli-genclerTörende duygulanan Muğla Valisi Amir Çiçek, ”Şu an burada bu törende bulunmaktan gerçekten gurur duyuyorum. İyi ki asker ocağımız var. Vatan, bayrak, millet kutsalını geçmişten beri taşıyoruz. Bu kutsal varlığı korumak için sadece sağlıklı olanlar değil, engelli vatandaşlarımız da göreve hazır. Böyle anne babaların böyle evlatlar yetiştirdiğini gördükçe daha da mutlu oluyoruz. İster sağlıklı olsun, ister engelli olsun, hangi yaşta olursa olsun her zaman vatanı milleti için göreve hazır, gerekirse şehit olmaya hazır demektir. Ben bu töreni düzenleyen komutanıma çok teşekkür ediyorum. İçinde ukde kalan anne babaların içini ferahlattığınız, ukdesini giderdiğiniz için. Askerliğiniz hayırlı olsun, yolunuz açık olsun” şeklinde konuştu.
Konuşmalar sırasında işitme engelli vatandaşlar unutulmayarak, konuşmalar işaret dilinde tercüme edildi. Konuşmaların ardından yağan yağmura aldırmayan 54 engelli genç, yağmur altında silahlarına ve Türk Bayrağı’na el basarak askerlik yemini ettiler. Muğla Valisi Amir Çiçek ve Jandarma Komutanı Kurmay Albay Halil Çelik ant içen askerlerle tek tek el sıkışarak tezkerelerini verdi.
Tezkerelerin verilmesinin ardından 54 engelli asker, tören yürüyüşü gerçekleştirdi. Temsili askerlik yemini töreni, askeri geçiş yapılmasının ardından askeri yemekhanede tüm askerler ve aileleri ile birlikte karavana yenilmesiyle sona erdi.

Haber: İHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest