engelliler-icin-bodrum-ile-avusturya-isbirligi-_7804_dhaphoto1Bodrum Sağlık Vakfı bünyesindeki Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret eden Avusturya Başkonsolosu Christine Wendl, ülkesindeki engelliler merkezi ile karşılıklı iş birliği teklifinde bulundu.

Bodrum İlçesi’nde Avusturya Fahri Konsolusluğu tarafından düzenlenen müzik etkinliklerine katılmak üzere Bodrum’a gelen ve iki yıldır Avusturya Başkonsolosluk görevinde bulunan Christine Wendl, Turgutreis Mahallesi’ndeki Bodrum Sağlık Vakfı Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti. Vakıf Başkan Yardımcısı İbrahim Başkaya ve eğitmenlerden vakıftaki eğitim ve tedavi ile ilgili bilgiler alan ardından merkezi gezen Wendl, Avrupa standartlarının üzerinde olan merkeze hayran kaldı.

Engelli çocuklar ve gençlerin seramik atölyesinde yaptıkları eserlere hayran kalan Wendl, müzik atölyesinde çalışmalarını sürdüren engelliler orkestrasındaki çocukların müziklerini dinledi, onlarla Türkçe sohbet etti. Engellilerin müziklerine alkışlarla destek veren Wendl “Bir arkadaşımın önerisi üzerine burayı ziyaret ettim. Çok şaşırdım, son derece modern bir şekilde eğitim alan gençler ve çocuklar çok mutlu. AB fonlarından yararlanarak Avusturya’da oluşturduğumuz merkez ile ikili ilişkilerin geliştirilmesi için her türlü yardımı yapmak istiyorum” dedi.

32 yaşındaki engelli Bilgin Özşeker, Wendl’e seramik atölyesinde yapılan bir seramik pano hediye etti. Wendl, Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya ve engellilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Akkaya “Tam 21 yıldır Bodrumlu gönüllü iş adamları ile birlikte engellilerimize sahip çıkmak istiyoruz. Onların tedavi ve eğitimlerinin yanı sıra bizim için önemli olan sosyal hayatın içerisinde yer almaları. Bu nedenle uluslararası ikili ilişkilere de önem veriyoruz. Karşılıklı yapacağımız engellilere yönelik eğitim, tatil ve tedavi turları iki ülkenin engellileri içinde yararlı bir etkinlik olacaktır. Sayın başkonsolosun önerisi bizleri çok mutlu etti” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest