adli-tiptan-savciliga-filiz-ersan-mezari-otopsi-icin-acilsin-onerisi-2-_9716_dhaphoto1Marmaris Çevre ve Turizm Gönüllüleri Grubu Başkanı Filiz Ersan’ın ölümünde, tedavi gördüğü hastanenin ihmali olduğu iddiası üzerine başlatılan soruşturmada bilirkişi, otopsi için Ersan’ın kabrinin açılması yönünde rapor verdi. Annesine otopsi yapılmasına karşı olmadıklarını belirten Murat Ersan, “Aile olarak otopsinin İstanbul’da daha deneyimli bir kurum tarafından yapılmasını istediğimiz için bu talebi ilk etapta reddettik” dedi.

Geçen 1 Temmuz’da böbrek taşı şikayetiyle Marmaris’teki özel bir hastanede tedavi gören 75 yaşındaki Filiz Ersan, ameliyat için hazırlık yapılırken kalp krizi geçirdi. Yoğun bakıma alınan Ersan’ın Muğla’ya sevk edilmesine karar verildi. Ersan, ambulansla Muğla’ya sevkedilirken yaşamını yitirdi. Annesinin uygulanan yanlış tedavi ve ihmal nedeniyle yaşamını yitirdiğini ileri süren Murat Ersan, geçen 11 Ağustos’ta Marmaris Cumhuriyet Savcılığı’na ‘ihmal sonucu ölüme sebebiyet’ iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Savcılık konuyla ilgili inceleme başlattı. Hastanenin kamera kayıtları ve Ersan’ın hastane kayıtlarının bulunduğu dosyaya incelenmek üzere el konuldu. Hastanedeki doktorlar ve Ersan’ın yakınlarının ifadelerinin de alınmasından sonra savcılık, dosyayı Muğla Adli Tıp Kurumu’na gönderip, bir rapor istedi.

Gelişmeler hakkında basına bilgi veren Murat Ersan, adli tıp uzmanlarından oluşan bilirkişinin dün savcılığa ulaşan raporunda, annesi Filiz Ersan’ın kabrin açılarak otopsi yapılması için öneride bulunulduğunu söyledi. Adli tıp raporunun daha yeni eline ulaştığını belirten Ersan, “Biz annemin ölümüyle ilgili olarak dört ihmalle ilgili savcılığa başvurmuştuk. Ancak şimdi daha fazla ihmalin bulunduğunu görüyoruz. Son olarak otopsi yapılması için Muğla Adli Tıp Kurumu bir istekte bulundu. Aile olarak otopsinin İstanbul’da daha deneyimli bir kurum tarafından yapılmasını istediğimiz için bu talebi ilk etapta reddettik. Otopsiye karşı değiliz, ancak daha deneyimli bir kurumda yapılmasını istiyoruz. İlerleyen günlerde bu talebimiz olumlu karşılanırsa aile olarak otopsiyi kabul edeceğiz” dedi.

Adli tıp raporundaki, annesinin ölümüyle ilgili diğer ihtimaller hakkında ise bir açıklama yapmayan Ersan, kalp krizi geçiren annesini uzman doktorun 8 saat sonra kontrol ettiğini, sevkinin ise 11 saat sonra gerçekleştirildiğini belirtip, ayrıca annesinin kalp krizi geçirdiğinin kendilerine geç haber verildiğini iddia etmişti. Ersan, hastane ve hekim seçme haklarının ihlal edildiğini ileri sürmüştü.

“ÇEVRE İÇİN MÜCADELE VERMİŞTİ”

Marmaris’te çevrenin korunması için verdiği mücadeleyle tanınan Filiz Ersan, birçok çevre olumsuzluğunun yanında yakalandığı kanser hastalığını da yenmeyi başarmıştı. Turistik ilçenin doğal güzelliklerinin korunması için çalışan Marmaris Çevre ve Turizm Gönüllüleri Grubu’nun kurucusu ve başkanı olan Ersan, çevreye karşı duyarlılığı nedeniyle zamanla ilçenin en tanınmış kişilerden biri haline gelmişti. Ünü Marmaris sınırlarını aşan Ersan’a birçok kurum tarafından ödüller verilmişti. Ersan, en büyük çevre mücadelesini ise çoğu ormanlık alanlarda bulunan 42 maden arama ruhsatının iptal edilmesi için vermişti.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest