acibademTürkiye’de turizm denince akla gelen ilk kentlerden biri olan Bodrum, sağlık turizminde de dünya markası olma yolunda ilerliyor. Prof. Dr. Mehmet Mutaf yönetimindeki Acıbadem Bodrum Hastanesi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği, sağlık alanında Bodrum’a yepyeni bir açılım sağlayacak. Literatüre geçmiş 20’den fazla cerrahi tekniğin mucidi olan Prof. Dr. Mehmet Mutaf yönetimindeki klinikte dünyanın farklı ülkelerinden gelen hastalara hizmet veriliyor.

Bir turizm kenti olarak ‘dünyanın konuştuğu Bodrum’, ‘dünyanın konuştuğu ameliyatları” gerçekleştiren doktor olarak tanınan Türk Plastik Cerrah’ Prof. Dr. Mehmet Mutaf ile buluştu. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi alanına kazandırdığı önemli ve özgün cerrahi teknikleri ile tanınan Prof. Dr. Mehmet Mutaf yönetimindeki, Acıbadem Bodrum Hastanesi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği, genişleyen hizmet yelpazesiyle hastalarına hizmet vermeye başladı. Acıbadem Bodrum Hastanesi Başhekimi Dr. Aydın Aksoy ve Prof. Dr. Mehmet Mutaf’ın konuşmacı olarak katıldığı, 20 Ağustos 2015 Perşembe saat 14.00’te Acıbadem Bodrum Hastanesi’nde düzenlenen toplantıda, estetik plastik ve rekonstrüktif cerrahide ülkemizde kaydedilen gelişmelerve dünya çapında ses getirecek yeni uygulamalar anlatıldı. Ayrıca kliniğin sağlık turizminde marka olma yolunda ilerleyen Bodrum’a sağlayacağı katkılar, basın mensuplarıyla paylaşıldı.

“Bodrum’un sağlık turizminde bir marka olmasına yönelik açılımlar sağlıyoruz”

Başhekim Dr. Aydın Aksoy, 3 yıl önce hizmete giren Acıbadem Bodrum Hastanesi’nin sağlık alanında Bodrumlular’a ve Bodrum’a tatile gelen yerli ve yabancı turistlere nitelikli sağlık hizmeti sunmak üzere konumlandığını belirterek şunları söyledi: “Sağlıkta bir dünya markası olan Acıbadem Sağlık Grubu, Bodrum’a da nitelikli sağlık hizmetini 3 yıldır sunmaya devam ediyor. Bodrum’u yoğun bakımdan hizmetlerinden Nükleer Tıbba kadar pek çok ‘ilk’lerle tanıştırdı ve tanıştırmaya devam ediyor. Tıbbın tüm branşlarında hizmet veren hastanemiz, hizmet yelpazesini sürekli geliştirerek Bodrum’un sağlık turizminde bir marka olması için yeni yatırımlar, yeni hizmetlerle daha çok sayıda hastaya hizmet vermek için çalışıyor. Bodrumlular’ı çok yakın zamanda hizmete sunacağımız Kanser Tedavi Merkezi ile tanıştıracağız. Kemoterapi ve Radyoterapi bölümleri bulunan adeta bir hastane büyüklüğündeki bu merkezde, hastalarımıza ihtiyaç duyacakları tüm tanı ve tedavi hizmetlerini tek çatı altında topladık. Şimdi ise hizmete sunduğumuz Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniğimiz ile gerek Bodrum’a gerekse dünyanın dört bir yanından gelmeye başlayan hastalara tedavi olanağı sunarak, Bodrum’un yalnızca bir tatil beldesi değil, eşsiz doğal güzellikleri ve tedavi olanaklarıyla, insanların şifa bulmak için geldikleri bir kent olmasına katkıda bulunacağız.”

“Dünyanın konuştuğu ameliyatlar” artık Bodrum’da gerçekleşiyor”

“Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi”, “Ağız, Yüz ve Çene Cerrahisi “ ve “El Cerrahisi” olmak üzere 3 dalda ihtisas sahibi olan Prof. Dr. Mehmet Mutaf, Acıbadem Bodrum Hastanesi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Kliniği’nde; doğuştan eksik ya da sonradan kaybedilmiş vücut kısımlarının yeniden yapımından yüz felçlerine, kaş kaldırmadan burun ve meme estetiğine kadar geniş bir yelpazede hizmet sunacaklarını belirtti. Bu nedenle gerek Türkiye’nin diğer bölgelerinden gerekse yurt dışından çok sayıda hastanın tedavisinin gerçekleştirileceği bu kliniğin, sağlık turizminde çok önemli bir yeri olan estetik alanında Bodrum’u bir çekim merkezi haline getireceğini belirterek şunları söyledi: “Acıbadem Bodrum gibi dünya çapında saygın bir kurumsal kimliğe ait bir hastane bünyesinde dünyanın dört bir yanından gelen hastalara hizmet verecek, yenilikçi yöntemlerin kullanılacağı, modern klinik oluşturduk. Bir zamanlar bu ülkenin insanları, ameliyat olmak için başka ülkelere gitmek zorunda kalırken, şimdilerde dünyanın dört yanından hastalarımız bizim için Türkiye’ye geliyor.”

“Dünyanın konuştuğu ameliyatları gerçekleştiren doktor” olarak tanınan ve 20’den fazla cerrahi tekniğin mucidi olan Estetik-Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf, dünyada da ses getiren yeni yöntemleri hakkında da bilgi verdi.

İnsanın kendi dokularından yeni yüz

Yüzünde gelişim anomalileri ve şekil bozuklukları ile dünyaya gelen çocuklar ya da sonradan oluşan kaza, kanser, ateşli silah yaralanması ve yanık gibi nedenlerle yüzlerini tamamen veya kısmen kaybeden kişilere yönelik hastaların kendi dokularını kullanarak gerçekleştirdiği estetik operasyonları ile tanınan Prof. Dr. Mehmet Mutaf, normal yüz formu ve fonksiyonlarını yitirmiş bu hastaların hayatlarının büyük zorluklarla geçtiğini belirterek şunları söyledi: “Bu hastaların, diğer insanların dışlayıcı tavırlarıyla toplumdan izole olmaktan, hayattan kopmaktan başka seçenekleri kalmıyor genellikle. Dört duvar arasında geçen bir ömür adeta kaderleri oluyor. Tedavi seçeneği olarak da genellikle yüz nakli öneriliyor. Oysa hayatını kaybetmiş bir insandan alınan hazır bir yüzü nakletmek son derece kolay ve cazip bir seçenek olarak gözükse de bu uygulama dünya genelinde ilk yapılmaya başlandığı yıllardaki hızını kaybetti. Çünkü nakil sonrası doku reddini önlemek için verilen ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkan ciddi yan etkiler söz konusu. Ayrıca bu hastaların ömür boyu doktor kontrolünde kalmaları gerekmekte. Oysa kaybedilmiş yapıların insanın kendi dokularıyla yeniden yapılması sonrasında hiçbir ilaç kullanmaya veya doktor kontrolünde kalmaya gerek olmuyor. Üstelik yeniden yapılan organ ve vücut bölümlerinin normal bir duyusu ve fonksiyonları var. Bir diğer önemli fark olarak hasta bir başka insanın simasını görmüyor aynada; kısacası psikolojik süreç ve yeni yüze alışma dönemi daha olumlu seyrediyor. Dahası donör bulma sıkıntısı da söz konusu değil. Bu bilgiler ışığında, hastanın kendi dokularıyla yeniden yüz yapmak mümkünken neden bir başka insanın yüzü nakledilir ki diye düşünmeden edemiyor insan? İşte bundan sonra Bodrum, kendi dokularıyla iyileşecek, kendi yüzüne kavuşmayı bekleyen hastaların hayallerinin gerçeğe dönüşeceği kent olarak akıllarda kalacak.”

Gerçeğinden farksız kulak

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf, ayrıca göğüs kafesinden aldığı kıkırdakları yontarak kulak kepçesi iskeleti hazırladıklarını ve gerçeğinden farksız kulak yaptıklarını belirtti. “Dünyada her 9 bin bebekten birinin ‘Mikrotia’ yani kulak kepçesi eksik ya da gelişmemiş olarak doğduğunu belirten Prof. Dr. Mutaf, “Bu çocukların okula başlamadan önce tedavisi büyük önem taşıyor. Karmaşık yapısı nedeniyle yapımı en zor organlardan biri olduğundan yaşayan kulak yapan cerrahların sayısı ise dünyada bir elin parmaklarını geçmiyor” dedi. Kendisinin de o cerrahlardan biri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mehmet Mutaf, göğüs kafesinden aldığı kıkırdakları yontarak kulak kepçesi iskeleti hazırladıklarını ve iki aşamalı ameliyatla gerçeğinden farksız kulak yaptıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Çocuklarda bir ya da iki kulağın eksikliğine bağlı olarak 3-4 yaşlarında fiziksel ve psikolojik sorunlar baş gösteriyor. Diğer çocukların alaycı tavırları ve sosyal baskı sonucu bu sorunlar okul döneminde de giderek artıyor. Kulağı eksik çocuklar ameliyat olmayınca görünüşleri nedeniyle sürekli kaygı duyuyor ve içlerine kapanıyorlar. Bunu düzeltebilecek müdahalelerden yoksun kalmış pek çok yetişkin hasta gördüm. Bunun sonucunda eziyet çekiyor ve ciddi psikolojik bozukluklar yaşayabiliyorlar. Bu nedenle bu durumun okul öncesi dönemde tedavi edilmesi gerekiyor. Ameliyat için tercih edilen yaş ise 6, yani okula başlamadan önceki dönem ameliyat için en ideal dönem.”

Kök hücre teknolojisi kapıda

Prof. Dr. Mehmet Mutaf, Türkiye’nin plastik cerrahide dünya için önemli bir cazibe noktası haline geldiğini belirterek yakın gelecekte kök hücre ve kıkırdak hücre kültürleri ile üretilmiş kulak kepçesi altyapılarının kullanımına geçiş yapabileceklerini vurguladı. Prof. Dr. Mehmet Mutaf “Plastik cerrahi kapsamında yer alan rejeneratif tıp ve doku mühendisliği alanındaki ilerlemeler bu on yıl içinde teknolojinin oldukça değişebileceğine işaret ediyor. Kısacası kök hücre teknolojisi kapıda ve sadece kulak değil; sinir, kas, kemik gibi önemli dokusal kayıplar için de kullanılabileceğimiz bir teknoloji bu. Hali hazırda hastaların yağ dokularından kök hücre üretiyor, bunlardan 3 boyutlu kıkırdak veya kemik dokusu elde edebiliyoruz. Bu her açıdan daha az eziyetli bir girişim olacak, çocuk hastalar ve biz cerrahlar için en zahmetli şey olan kaburgaların alınmasına gerek kalmayacak. Fakat üstünde çalıştığımız bu ilerlemeler henüz klinik uygulamaya konacak aşamaya gelmedi ve halen uyguladığım yöntem şimdilik yeni kulaklar üretmekte kullanabileceğimiz tek seçenek olarak duruyor.” dedi.

Geniş hizmet yelpazesi ile estetik hizmeti verilecek

Prof. Dr. Mehmet Mutaf, Acıbadem Bodrum Hastanesi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Kliniği’nde; acil plastik cerrahi, çene yüz travmaları, yanıklar, ağız yüz ve çene cerrahisi, ortodontik cerrahi, yüz felçleri, oküloplastik cerrahi, el ve mikro cerrahi, onkoplastik cerrahi ve yara bakımı hizmetlerinin yanı sıra medikal estetik uygulamalarının da yapılacağını belirtti.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest