22-kisinin-oldugu-tekne-faciasinin-zanlilari-adliyede_3066_dhaphoto3Bodrum’da, yasa dışı yollardan Yunanistan’a geçmek isterken teknenin batması sonucu 22 kişinin öldüğü tekne faciasıyla ilgili olarak gözaltına alınan 6 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Bodrum’da 15 Eylül’de yasa dışı yollardan tekne ile Yunanistan’ın İstanköy adasına geçmek isterken Orak Adası açıklarında teknenin batması sonucu 22 hayatını kaybetmişti. Tekne faciasıyla ilgili jandarmanın Bitez, Ortakent, Yahşi ve Turgutreis mahallelerinde yaptığı operasyonda 1′i kadın 6 şüpheli gözaltına alınmıştı. ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek’ ve ‘Göçmen kaçakçılığı yapmakla’ suçlanan şüpheliler, akşam saatlerinde adliyeye sevk edildi.

Ege Denizi’nde 180 kaçak kurtarıldı

ege-denizinde-180-kacak-kurtarildi_6307_dhaphoto2Bodrum ve Datça ilçelerinden yasa dışı yollardan Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na geçmek isterken bindikleri her iki teknenin de motorunun bozulup su alması üzerine batma tehlikesi yaşayan toplam 180 yabancı uyruklu kaçak, Yunan sahil güvenlik ekipleri ve firkateyni tarafından kurtarıldı.

Bodrum ve Datça kıyılarından bugün saat 04.00 sıralarında, biri 16 diğeri 10 metrelik iki balıkçı teknesiyle, çoğunluğu Suriyeli olan, aralarında Pakistan ve Afganistan uyrukluların da bulunduğu toplam 180 kaçak denize açıldı. İçinde 135 yolcu bulunan ‘Sakin’ isimli teknenin Kumburnu Mevkisi’nde, 45 kaçağın bulunduğu 10 metrelik diğer teknenin ise Kardamena açıklarında motoru bozuldu. İki tekne de su almaya başladı. Batmak üzere olan her iki teknedeki kaçaklar, Yunan firkateyni tarafından farkedildi. Kaçaklar, Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin de yardımıyla kurtarıldı. Bodrum ve Turgutreis’te konuşlu iki Türk Sahil Güvenlik botu da her ihtimale karşın bölgeye hareket etti. Yunan internet sitesi “www.defencenet.gr” kurtarılan kaçakların İstaköy Adası’na götürüldüğünü okuyucularına duyurdu.

umut-yolculugu-denetimlere-takildi_7415_dhaphoto7Umut yolculuğu denetimlere takıldı

Bodrum’dan yasadışı yollarla Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na geçmeye çalışan kaçaklar, denizden ve karadan yürütülen güvenlik engellerine takıldı.

Bodrum’da kaçak geçişlerini önlemek amacıyla jandarma karadan, Sahil Güvenlik ekipleri de denizden denetimleri sıkı tutuyor. Tüm denetimlere rağmen umut yolculuğunun önüne geçilemiyor. Bu gece sabaha kadar denizde sürdürülen denetimlerde çeşitli ülkelerden 155 umut yolcusu, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yakalandı. Yakalanan kaçaklar, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na götürüldü. Buradaki işlemlerinin ardından kaçaklar, emniyete teslim edildi.

Akyarlar Mahallesi’ndeki Aspat Mevkii’nde ise kayalık alanda yola çıkmak için hazırlık yapan Pakistan uyruklu 15 kişi de jandarma tarafından yakalandı. Yakalanan Pakistanlı grubun işlemlerinin ardından sınır dışı edilmek üzere emniyete teslim edileceği öğrenildi.

 

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest