egede-kacak-teknesi-faciasi-22-olu-249-kisi-kurtarildi-5-_7227_dhaphoto1Muğla Valiliği tekne faciasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Facianın saat 05.25′te Bodrum’un Orak Adası açıklarında meydana geldiğini belirten açıklamada, kurtarılan kaçak göçmenlerin sayısının da 249′a yükseldiği duyuruldu. Açıklamada şöyle denildi:

“Orak Adası açıklarında sahil güvenlik uçağı tarafından üzerinde çok sayıda göçmen bulunan bir gezi teknesi tespit edilmiştir. Teknenin su alarak batmaya başladığının görülmesi üzerine sahil güvenlik uçağı tarafından teknenin bulunduğu mevkiye arama kurtarma amaçlı SAR (arama-kurtarma) kiti atılmıştır. Olay mahalline beş sahil güvenlik botu sevk edilerek kurtarma faaliyetlerine başlanmıştır. 249 göçmen sağ olarak tekneden kurtarılmıştır. Sahil güvenlik personeli ve kurtarma çalışmalarına katılan Bodrum Arama Kurtarma Derneği dalgıçları tarafından yapılan aramalarda teknenin su altında kalan kısımlarında 22 göçmenin cansız bedeni tespit edilerek sahil güvenlik botlarına aktarılmıştır. Muğla Valisi Amir Çiçek, olay mahalline giderek, arama kurtarma çalışmalarını koordine etmiştir. Kurtulan göçmenlerin beyanından da başka da kayıp olmadığının anlaşılması üzerine arama-kurtarma çalışmalarına son verilmiştir. Sağ kurtarılanlara gıda, giyecek gibi insani yardımlar yapılmaktadır. Bu kişiler Muğla İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Başkanlığı tarafından belirlenen barınma yerlerine intikal ettirilecektir. Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’nca da gerekli adli tahkikat sürdürülmektedir.”

egede-kacak-teknesi-faciasi-22-olu-249-kisi-kurtarildi-5-_7227_dhaphoto5Öte yandan, faciaya yol açan Arıcıoğulları gezi teknesi Bodrum, İçmeler Mevkii’ndeki bir tersaneye çekilerek, kızağa alındı. Su tahliye çalışmaları devam eden teknede, son kez yapılan aramada başka kaçak göçmene rastlanmadı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest