gumusluk-klasik-muzik-festivaliKlasik müziğin kalbi Gümüşlük’te atmaya devam ediyor. Festivalin tarihi mekânı, 2500 yıllık Antik Taş Ocağı’nda bu yıl da dünyaca ünlü isimler sahne alıyor. Geçtiğimiz akşam festival sahnesinde klasik müzikseverlerle buluşan Türk Flütist Bülent Evcil ve ABD’li Piyanist Phillip Moll “The Virtuoso Flute” başlığı altında bir konser verdiler.

DenizBank ana sponsorluğunda devam eden 12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nde sahne alan Flüt Sanatçısı Bülent Evcil ve Piyanist Phillip Moll, konserde J.S. Bach, Ekrem Zeki Ün, Pablo de Sarasate, C.W. Gluck, V. Monti ve G. Briccialdi’nin eserlerini seslendirdiler.

“The Virtuoso Flute” CD Olacak

Hocası Sir James Galway tarafından neslinin en iyi flütçülerinden biri olarak tanımlanan Bülent Evcil ve birçok ünlü isimle ve orkestrayla eşlikçi ya da topluluk piyanisti olarak çalışan Phillip Moll’un Ekim ayında A.K. Müzik’ten çıkacak olan CD’lerinde yer alan eserlerden oluşan ve konsere de adını veren “The Virtuoso Flute” projesi, her iki sanatçının da mükemmel uyumuyla Gümüşlük’te festival sahnesindeydi.

Flüt ve Piyano İçin Yazılmış Eserleri Seslendirdiler
Birçok ödülün de sahibi olan ikili, Gümüşlük Antik Taş Ocağı’nda verdikleri konsere Johann Sebastian Bach’ın, “Sol minör sonat, BMW 1020” adlı eserinden “1.Allegro”, “2.Adagio”, “3.Allegro” başlıklı bölümleri seslendirerek başladılar. Ardından Ekrem Zeki Ün’ün, “Yunus’un Mezarında” adlı eseriyle devam eden sanatçılar, daha sonra Cécile Chaminade’nin, “Concertino, Op.107” adlı eserini, Pietro Morlacchi’nin, “Il pastore svizzero” ve Pablo de Sarasate’nin, “Zigeunerweisen” adlı eserini yorumladılar.

Gecenin ikinci yarısında Evcil ve Moll, ilk olarak Christoph Willibald Gluck’ın, “Orpheus’ten Mutlu Ruhların Dansı” adlı eserini seslendirdiler. Bu eserin ardından ikili Vittorio Monti’nin “Czárdás” adlı eseriyle klasik müzikseverlerin karşısına çıktı. Ardından Giulio Briccialdi’den, “Il Carnevale di Venezia, Op.78” ve François Borne’den “Fantaisie Brillante sur Carmen” adlı eserleri yorumlayan ikili Gümüşlük Antik Taş Ocağı’nı dolduran klasik müzikseverler tarafından ayakta alkışlandı. Programın sonunda bis yapan ikili Nikolai Rimsky-Korsakov’un “Flight of the Bumblebee” adlı eseriyle sahneden ayrıldı.

Grammy Ödüllü Kronos Quartet Gümüşlük’te

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 14 Temmuz akşamı Grammy ödüllü Kronos Quartet konseriyle devam edecek. Modern klasik müziğin dünyada en önde gelen isimlerinden Kronos Quartet, yenilikçi ve gelişmiş yorum ve performanslarıyla son yıllarda klasik müzik dünyasının en aranan gruplarından biri haline geldi. Cutting edge arts ekseninde anılan Kronos Quartet, önemli klasik müzik bestecilerinin eserlerini yorumlamadaki başarısının yanında dünya müziklerine kattığı farklı solukla da her dönem dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bir grup olarak övgü topluyor. Festivalin sanat yönetmeni Eren Levendoğlu, Kronos Quartet’i Bodrumlu sanatseverlerle buluşturabilmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, “Yıllardır, festivalimizin sahnesinde görmeyi çok istediğimiz Kronos Quartet, 14 Temmuz akşamı saat 21:00’de festival izleyicisiyle buluşacak.  Kronos Quartet’i misafir edecek olmaktan, böylesine saygın bir ismi Bodrum’a getirmekten büyük sevinç ve heyecan duyuyoruz” dedi.

Sponsorlar

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin ana sponsorluğunu DenizBank üstlenirken; Bosch, co-sponsor olarak festivale destek veriyor. Festivalin diğer destekçileri ise TC. Başbakanlık Tanıtma Fonu, TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası; otel partneri: Marriott; ulaşım sponsoru: THY; ulaşım destek: Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası; tanıtım desteği: Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum FM; GFA Eğitim sponsoru: Çağdaş Holding, A Mutfak Mobilya.

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali “Avrupa’nın en seçkin festivalleri, EFFE 2015 – 2016” etiketiyle onurlandırılmıştır.

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde sonraki konserler:
14 Temmuz – “Grammy Ödüllü Kuartet Bodrum’da!” Kronos Quartet (ABD/USA)

18 Temmuz – “21 Yüzyılın Rus Yıldızı“ Vyacheslav Gryaznov – Piyano (Rusya)

21 Temmuz – “Müziğin Coğrafyası” Trio KlaViS (Avusturya)

23 Temmuz – “Geleceğin Genç Piyanisti Seçildi” Saygun Piyano Yarışması Final Konseri

26 Temmuz – “İngiltere’nin En Sevilen Piyanisti” Martin Roscoe – Piyano (İngiltere)

29 Temmuz – “Akdeniz Rüzgarları” Gilles Apap – Keman (Fransa) ve Miroslav Dacic – Piyano (Sırbistan)

31 Temmuz – “Anika Vavic ile klasikten moderne” Anika Vavic – Piyano (Sırbistan)

4 Ağustos – “Yıldızlara Serenat” Gülsin Onay – Piyano (Türkiye)

8 Ağustos – “Nirvana ve Pink Floyd’dan Virtüöz Piyano için Seçmeler” Ayşedeniz Gökçin (Türkiye)

 

Gümüşlük Festival Akademisi Masterclass Programı 2015

Flüt – 08 Temmuz – 13 Temmuz

Piyano – 16 Temmuz –04 Ağustos

Keman – 28 – 31 Temmuz

Şan – 07 – 12 Ağustos 2015

 

3. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması 20 – 21 – 22 – 23 Temmuz

 

Konserlerin başlama saati 21:00’dir. Gala; Bodrum Antik Tiyatro, diğer tüm konserler Gümüşlük Antik Taş Ocağında gerçekleştirilecektir. Biletler; Biletix gişelerinden temin edilebilir.

 

İletişim

www.gumuslukfestival.org

gumuslukfestival@gmail.com

www.facebook.com/gumuslukfestival

 

 

 

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest