fethiyede-72-kacak-yakalandi_3714_dhaphoto4Fethiye’den 17 metre uzunluğundaki yelkenli tekneyle Yunanistan’ın Rodos Adası’na kaçmaya çalışan, aralarında 4 bebeğin de bulunduğu Suriye, İran ve Suudi Arabistan uyruklu 72 kaçak, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yakalandı.

Fethiye Körfezi açıklarında devriye görevi yapan TCSG 65 Sahil Güvenlik botu, saat 05.00 sıralarında Yunanistan’ın Rodos Adası’na seyreden ABD bayraklı 17 metre uzunluğundaki yelkenli tekneden şüphelendi. Kızıl Ada açıklarında tekneyi durduran ekipler, güverte ve kamaralarda 4′ü bebek, 19′u çocuk, 24′ü kadın 72 kaçağın saklandığını gördü.

Sağlık Kontrolünden Geçirildi

Başka bir tekneyle Fethiye Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı iskelesine çekilen teknedeki kaçaklar, kıyıya çıkarıldı. Yorgun ve bitkin oldukları gözlenen kaçaklara askerler tarafından su ve yiyecek verildi. Kaçaklar daha sonra 4 ayrı minibüsle sağlık kontrolü için Fethiye Devlet Hastanesi’ne getirildi. Hastane bahçesinde bekletilen araçlara giren sağlık görevlileri, kaçaklara sağlık sorunları olup olmadığını sordu. Kaçakların sağlıklı olduklarını söylemeleri üzerine kaçakları taşıyan araçlar, hastane bahçesinden ayrıldı.

3 Kişi Gözaltına Alındı

Tekrar Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı’na getirilen kaçaklar arasındaki 3 kişi jandarma tarafından gözaltına alındı. Kaçakların arasına saklanan ve kimliklerini gizleyen 3 organizatör, kaçakların cep telefonundaki arama kayıtları sayesinde belirlendi. Kaçakların işlemlerinin ardından Muğla Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne teslim edileceği belirtildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest