fethiyede-deniz-dibi-temizligi-_6738_dhaphoto2Fethiye Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası kapsamında deniz dibi temizliği yapıldı.

Fethiye Belediyesi önünde toplanan aralarında Deniz Temiz Derneği/TURMEPA, Deniz Ticaret Odası, Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ve Ece Marina çalışanlarının da bulunduğu gönüllüler kordon boyuna yürüdü. Fethiye Belediyesi Çay Bahçesi önüne gelen gönüllüler arasında yer alan dalgıçlar, gezi teknelerinin demir attığı bölgelerde dalış yaptı.

Atıklar Kıyıya Çıkarıldı

Dalgıçlar tarafından denizin dibinden toplanan lastik, tekne parçası, balık ağı, cam ve plastik şişelerin de bulunduğu atıklar çuvallara doldurularak kıyıya çıkarıldı. Kordon boyunda yürüyüş yapan yerli ve yabancı turistler de temizlik çalışmasını izledi. Dalgıçlar tarafından denizden çıkarılan atıklar daha sonra kordon boyunda sergilendi.

‘Denizin Tamamını Temizleme Şansımız Yok’

Fethiye Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan, etkinlikle denizin tamamını temizleme şansları olmadığını ancak insanların ilgisini çekerek duyarlılık oluşturmayı amaçladıklarını söyledi. Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası kapsamında ilçenin 12 noktasında temizlik çalışması yapıldığını aktaran Arıkan, insanların yaşadıkları çevreye duyarlı olması gerektiğini kaydetti.

‘Daha Fazlası Denizin Dibinde’

Deniz dibinden atıkları çıkaran Dalgıç Yaşar Tekin de deniz dibi temizliğinin insanlara çıkan atıkları göstererek kirliliği anlatmak olduğunu vurguladı. Çıkardıkları atıkların çok daha fazlasının denizin dibinde durduğunu aktaran Tekin, “Gelecek nesillere miras bırakılacak çevre bu şekilde kirletilirse gelecekte denizlerde yaşayan canlı kalmayacak. 20 yıl önce Fethiye Körfezi’nde orfoz balıkları gezerdi. Ancak artık kefal yavrularını dahi zor görüyoruz” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest