fethiye-meclisFethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı başkanlığında toplanan Fethiye Belediye Meclisi, gündem dışı olarak meclise verilen Foça Mahallesine Cemevi yapılması talebini de görüşüp, oy birliği ile kabul etti.

CHP’li Belediye Meclis üyelerinden Ahmet Selim Yücel’in Foça Mahallesinde 951. Sokak’ta bulunan mülkiyeti belediyeye ait binanın tadilattan geçirilerek cemevine dönüştürülmesi talebini oy birliği ile kabul etti.
Belediye Meclis Üyesi, Ahmet Selim Yücel, Foça Mahallesi’nde cemevi yapmak istediklerini belediyeye ait arsada bulunan binayı, Alevi yurttaşlarla birlikte imece usulüyle tadilattan geçirip, cemevini kazandırmak istediklerini söyledi. Cemevi olarak tahsisi istenen bina hakkında belediye ilgilileri bilgi verdikten sonra, görüşler alınırken Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, “Cemevi ve cami birlikte projemiz vardı. Olur almak istiyorduk. Biz talep edilen binayı tabi ki cemevi için tahsis edebiliriz. Tadilatında ayni destekte de bulunuruz” dedi. AK Partili belediye meclis üyesi Onat Akdu, “Mevcut binada muhtarlık ve kahvehane bulunmakta. Foça Mahallesinde ayrı bir yere yada aynı binayı sadece cemevi olarak tahsis edebiliriz. İbadet yerinde kahvehane olmayacağı için daha geniş düşünmeliyiz. Gerekirse sadece cemevi inşa etmek için yeni bir yer tahsis edebiliriz” dedi.
CHP’li Belediye Meclis Üyesi Ahmet Selim Yücel’in verdiği belediyeye ait binanın cemevine dönüştürülmesi talebi Nisan ayında yapılacak Belediye Meclis Toplantısında karara bağlanması kararlaştırıldı. Foça Mahallesi Muhtarı İlker Can ile mahalle sakinlerinin de izlediği meclis toplantısının ardından konu ile ilgili olarak gazetecilere açıklamada bulunan Foça Mahallesi muhtarı İlker Can meclis üyelerine teşekkür ederek “Mahallemizde yıllardır cemevi yapılması beklentisi vardı. Bunun için ilk adım atıldı. Cemevi yapmak için talebimizin kabul edilmesi sevindiricidir” dedi.

kaya-koyKayaköyü İsminin Kayı Olarak Değiştirilmesi İçin Referandum Yapılacak

Fethiye’nin Kayaköyü Mahallesi’nin isminin “Kayı” olarak değiştirilmesi için Fethiye Belediye Meclisine verilen dilekçenin ardından toplanan İmar ve Diğer İşler Komisyonu üyeleri referandum yapılması kararı alınca belediye meclisi de bu karara uydu.
Buna göre belirlenecek bir tarihte turizm merkezi de olan Kayaköyü’nde isminin “Kayı” olarak değiştirilmesi için referandum yapılacak. Belediye Meclisinde Kayaköyü Mahallesi’nin bitişiği ve komşusu olan Keçiler Mahallesi’nin isminin de Karakeçililer olarak değiştirilmesi isteği belediye meclisinde oy birliği ile kabul edildi.
Fethiye Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Behçet Saatcı başkanlığında toplanarak gündemindeki maddeleri görüştü. Geçtiğimiz belediye meclis toplantısında gündeme gelen İmar ve Diğer İşler Komisyonuna gönderilen Kayaköyü’nün isminin “Kayı” olarak, Keçiler Mahallesi’nin isminin de Karakeçililer olarak değiştirilmesi ile ilgili konu belediye meclisinde bir kez daha görüşülüp tartışılıp karara bağlandı.
Kayaköyü Mahallesi sakinlerinden Eren Fehmi Eroğlu’nun Kayaköyü Mahallesi isminin “Kayı” olarak değiştirilmesi talebinin ilgili komisyonda görüşüldüğünü belirten CHP’li Belediye Meclis Üyesi Zafer Doğan, “Tüm Dünya Kayaköyü olarak biliyor. Eğer Kayı olarak hemen değiştirilirse turizm açısından bir zorlanma olabilir. İnsanların Kayı ismine yavaş yavaş alışması gerekiyor. Bunun için Kayı isminde değişik etkinlikler yaparak yavaş yavaş değişim sürecini tamamlatmak gerekiyor. Komisyon olarak mini referandum yapılmasını öneriyoruz” dedi. Belediye Meclis üyeleri komisyon kararını olumlu bularak Kayaköyü Mahallesi’nde mini referandum yapılmasını oy birliği ile kabul etti.
Keçiler Mahalle Muhtarı Ercan Gökçe’nin Keçiler Mahallesi isminin “Karakeçililer” olarak değiştirilmesi talebini de değerlendiren meclis komisyon başkanı CHP’li Zafer Doğan, “Keçiler Mahallesinin isminin “Karakeçililer” olarak değiştirilmesinin bir sakıncası yoktur. Orada yaşayan halka da sorduk. Halk da değişmesinden yana” dedi. Bunun üzerine yapılan oylamada “Keçiler Mahallesinin isminin “Karakeçililer” olarak değiştirilmesi oy birliği ile kabul edildi. Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Kayaköyü isminin “Kayı” olarak değiştirilmesi talebinin referanduma gidecek olması “Hayır” demek anlamına gelmez. Kararı referandumda orada yaşayan halk verecek” dedi. Nüfusu yaklaşık 500 olan Kayaköyü’nün isminin “Kayı” olarak değiştirilmesini talep eden öğretmen Eren Fehmi Eroğlu, “Bugün isimleri hatalı olduğu için değiştirilmesini talep ettiğimiz Keçiler Mahallesi’nin ismi Karakeçililer olarak değişti. Kayaköyü’nün isminin değişmesi için de referanduma gidilmesi kararı alındı. Yurt içinde herkes Kayaköyü olarak biliyor ama, yurt dışında Kayaköyü olarak değil Levissi ve Gostvilla olarak biliniyor. İsimlerin değişmesinin turizm açısından bir problem olmayacağını düşünüyoruz. Şimdi referandum tarihinin belirlenmesini bekliyoruz” dedi.
Haber: İHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest