fethiyede-ozgecan-aslan-parki-acilacak-2Fethiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Özgecan Aslan Parkı’nın açılışı yapılacak. Fethiye Belediye Başkanı DP’li Behçet Saatcı, masum kadınları, tecavüz edip öldürenler için idam cezasının referanduma sunulmasını istedi.

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde geçen yıl 11 Şubat’ta eve gitmek için bindiği dolmuşun şoförü tarafından vahşice öldürülen Özgecan Aslan’ın adı, Fethiye Belediyesi tarafından 2′nci Etap Sahil Bandı’nda yapımı devam eden parkta yaşatılacak. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde açılacak parkta, 5 metre boyunda Özgecan Aslan Anıtı da yer alacak. Kadına şiddetin sembollerle anlatıldığı anıtta başının üzerinden anka kuşu havalanan kadın figürü dikkati çekiyor. Figürün 4 yanında balerin heykelleri yer alırken, zeminden çıkan 3 erkek eli, balerinleri eteğinden çekiyor. Anka kuşu Özgecan Aslan’ın yakılarak öldürülmesine atıfta bulunarak yeniden doğuşu, dirilişi temsil ediyor. 250 metrekare çim alanın yer aldığı parkın içinde papatya sembolleri bulunuyor. 15 çeşit bitkiyle süslenen parkın içine palmiye ağaçları dikildi.

“İdam cezası için referanduma gidilmeli”

Yapım çalışmalarında sona gelinen anıt ve park hakkında açıklamalarda bulunan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Özgecan Aslan’ın şiddete, tecavüze, ölümcül saldırılara maruz kalan kadınların sembolü haline geldiğini söyledi. Bu suçları işleyenlerle ilgili devletin kanun değişikliği yapması gerektiğini savunan Başkan Saatcı, Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde kaldırılan idam cezasının yeniden gündeme alınmasını istedi. Başkan Saatcı şöyle dedi:

“Türkiye’de Avrupa Birliği uyum yasalarıyla birlikte idam cezası kaldırıldı. Avrupa Birliği ile hangi yasalarımız uyum sağlıyor? Bu da bir tartışma konusu aslında. Çocuklarımıza saldıran, tecavüz eden, öldüren bu namussuz, şerefsiz, insan demeye utandığımız yaratıkların cezasıyla ilgili referandum yapılmalı. Her şeyin belirleyicisi millettir, referanduma gidilmeli.”

“Toplum içerisinde yaşamaya devam ediyorlar”

Kadına uzanan elin misliyle cezalandırılması gerektiğini kaydeden Başkan Saatcı şöyle devam etti:

“Çocuklarımızın annesi, eşlerimiz, canımız, ciğerimiz dediğimiz kadınlarımız 50- 60 yerinden bıçaklanıyor, kimsenin sesi çıkmıyor. Gün geliyor, uğrunda dağları deldiğimiz bu kadınlarımızın canına, namusuna musallat olunuyor. Ve acıdır, 7- 8 yaşındaki kızlarımıza tecavüz edip, öldüren insanlar halen bu toplumun içerisinde yaşamaya devam ediyor.”

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest