yabancilar-turkce-ogreniyorBirkaç yıl önce geldikleri Türkiye’de villa alıp yaşamaya başlayan yabancı uyruklu vatandaşlar komşularının yanı sıra çarşı ve pazarda Türklerle rahat anlaşabilmek için Türkçe öğrenmeye gayret ediyor.

Muğla’nın Fethiye ilçesine gelip yerleşen yabancı uyruklu vatandaşlar başta komşuları olmak üzere çarşı ve pazarda alışveriş yaparken rahat iletişim kurabilmek için Fethiye halk eğitim merkezinde açılan Türkçe öğreticiliği kursuna katılarak Türkçe öğreniyorlar. 120 saatlik kursa katılan 14 kursiyer arasında İngilizlerin yanı sıra Amerika, Tataristan ve Lübnan’dan kursiyerler bulunuyor. 20 ile 65 yaş arasındaki kursiyerler Türkçe’yi yazıp konuşabilmek için yoğun gayret sarf ediyorlar. İngilizce öğretmeni Muammer Aslan’ın planlı ve programlı şekilde haftada 2 gün 10 saat olarak verdiği derslerin 120 saatte tamamlanacağı ve kursiyerlere A1 seviyesinde Türkçe bildiklerine dair sertifika verileceği öğrenildi. Bu dönem içinde yabancı uyruklu vatandaşlar 5 kez sınava tabi tutulacaklar.

“Türk Dostlar Edinmek İstiyor”

Türkiye’ye 1 buçuk yıl önce gelip Fethiye’nin Üzümlü Mahallesi’ne yerleşen 67 yaşındaki İngiliz uyruklu Keith Çardıner eşi ile birlikte bu kursa katılma amacının öncelikle komşularıyla anlaşabilmek ve Türk dostlar edinebilmek olduğunu söyledi. “Türkiye’de hava çok güzel, iklim harika, şu anda ülkemizde kara kış var” diyen Keith Çardıner “Güneşi görmek mümkün değil. Türkiye tam bize göre. Ülkeme tatil için gidiyorum. Türkiye ve Türkleri çok seviyorum” dedi. Ülkesinde öğretmenlikten emekli olduğunu ve 1 buçuk yıl önce Fethiye’ye gelip yerleştiğini söyleyen Keith Çardıner öğrendiği Türkçe cümleleri söylerken espri yapmayı da ihmal etmeyip “Deliye her gün bayram” dedi.

Kurs Sonunda Sertifika Verilecek

Halk eğitim merkezi kurs öğreticisi Muammer Aslan 4 yıldır Fethiye ve çevresinde yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlara Türkçe okuma yazma kursu verdiğini, bu yıl 20 ile 65 yaş arasındaki kursiyerlere Türkçe öğretmeye çalıştığını söyledi. Fethiye Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Cazağ da Fethiye çevresinde yaşayan çeşitli ülkelerden vatandaşlar merkezimize başvurarak Türkçe öğrenmek istediklerini bildirince biz de A1 seviyesinde Türkçe kursu açtık. 120 saatlik bu kursa İngiltere, Amerika, Lübnan ve Tataristan’dan kursiyerler katılıyor. Türkçe öğrenmeleri çok güzel bir şey. Kurs sonunda kendilerine sertifika vereceğiz” dedi.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest