fethiye-yerel-tohum-(1)Yerel Tohum Projesi kapsamında İzmir’den gelen Ziraat Mühendisi Füsun Tezcan ekilen bitkilerin büyürken karşılaşılacak bitki zararlarına karşı doğal yöntemlerle ilaçlamanın nasıl yapıldığını üreticilere anlattı.

Fethiye Cumhuriyet Kadınları Derneği’nde bir araya gelen üreticiler bitkilerin büyürkenki aşamasında ilaçlanmanın nasıl yapılması gerektiğini işin uzmanından dinlediler.

Üreticilerin yoğun ilgi gösterdiği çalışma 2 gün boyunca sürecek. Cumhuriyet Kadınları Derneği üyesi adına açıklama yapan Suna Kumyol: “Biz sadece yerel tohum değil ektiğimiz tohumlardan çıkan bitkileri doğal yöntemlerle ilaçlama ve doğal gübreleme kullanımı konusunda da üreticilerimizi bilgilendirmeye çalışıyoruz” dedi.

Yerel Tohum Projesinde kendilerinin de zamanı gelince eğitmen olarak çalışma yapacaklarını belirten Kumyol bu amaçla bu toplantıyı gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Kumyol: “Nisan- Mayıs ayında köylere gittiğimiz zaman hocamızdan öğrendiğimiz bilgileri gelemeyen üreticilerimize ya da yeni üreticilerimize öğreteceğiz” dedi.

Yerel tohumla birlikte yerel gübre, yerel ilaç nedeniyle yapılan bir çalışma olduğunu söyleyen Kumyol, çalışmanın 2 gün süreceğini belirtti.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest