firtina-engeli-bodrumdaki-kacak-sayisinda-artisa-neden-oldu_3931_dhaphoto6Bodrum’dan yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmek için bekleyen yabancı uyruklu kaçakların sayısı son üç günde arttı. Fırtına nedeniyle denize açılamadıkları için beklemek zorunda kalan kaçaklar Bodrum Kapalı Pazaryeri’ni doldururken, içlerinde parası olanlar beklemekten sıkılıp, rengarenk kıyafetler giyip, plajlardaki turistlerin arasına karışarak güneş ve denizin tadını çıkardı.

Bodrum Kapalı Pazaryeri’nde büyük bölümü Suriyeli olmak üzere barınan Pakistan, Myanmar, Afganistan, Filistin, Eritre, Kenya uyruklu kaçakların sayılarında son üç günde büyük oranda artış oldu. Sayıları 2 bini aştı. İlçedeki boş arazilere sığınanlar da göz önüne alındığında bu sayının 3 bini bulabileceği belirtildi. Kaçakların sayısındaki bu artışın nedeninin, denizde üç gündür etkili olan fırtına olduğu öğrenildi. Kaçaklar Yunan Adaları’na geçmek için tehlikeyi göze alamayıp, fırtınanın geçmesini bekliyor. Bu süreçten en çok etkilenen ise çocuklar oldu. Açlıklarını kuru ekmekle bastıran çocukların yüzünü biraz olsun güldüren tek şey ise hayırseverlerin verdiği şekerler oluyor.

sik-plaj-kiyafetli-suriyeli-siginmacilar-polisleri-sasirtti_5247_dhaphoto8Turist Gibiler

Kimisi pazar yerinde yere serdikleri kartonların üzerinde kimisi de plajlardaki şezlonglar üzerinde geceyi uyuyarak geçiren kaçaklardan parası olanlar ise fırtınanın geçmesini beklerken bu 3 günlük süreyi fırsata çevirmeyi bildi. Bodrum’un modasına uyan bu kaçaklar, rengarenk mayo ve kıyafetler giyip, plajlardaki turistlerin arasına karışarak güneş ve denizin tadını çıkardı. Şort ve tişört giyip, markalı gözlükler takıp, çarşılarda ve ilçedeki turistik yerlerde dolaştı. Suriyeli sığınmacılardan 29 yaşındaki Saladi Burdan, ülkesinin Halep şehrinde butik mağazası ile üç evini işleri çok iyi olmasına rağmen satıp, İtalya’ya gitme hayaliyle yollara düştüklerini belirtip, “Önce Hatay üzerinden Türkiye’ye giriş yapıp, Bodrum’a geldik. Burası gerçekten çok güzel bir yer. Mikonos’tan farkı yok. Yunan Adası’na geçmeden her yerini iyice gezdik. Denizdeki hava şartları düzeldiğinde botla veya bulabilirsek bir tekne ile Yunan adasına geçeceğiz” dedi.

sik-plaj-kiyafetli-suriyeli-siginmacilar-polisleri-sasirtti_5247_dhaphoto10Parası Bitince Organizatör Olmuş

Afganistan’dan 6 ay önce eşi ve üç çocuğuyla Türkiye’ye geldiğini belirten Rawa Sadi, “Geldiğimde yanımda 16 bin Dolar vardı. Kalan son 7 bin Lira ile iki gün önce bir lastik bot aldım. Kıyıdan açıldıktan 40 metre sonra battı. Canımızı zor kurtardık. Şimdi aç ve parasızız. Kimse de bize yardım etmiyor. Taliban’dan kaçıp, buralara geldik ama tam ‘Kurtuduk’ derken başımıza gelmeyen kalmadı” dedi.

 

İki yıldır Türkiye’de bulunan ve çok iyi Türkçe konuşan Pakistanlı 29 yaşındaki Sultan Baber de bugüne kadar bazı işlerde çalışarak idare etitğini belirterek, “Aylık 600 Lira’dan fazla para veren olmuyor. Parasız kalınca, İstanbul üzerinden Bodrum’a gelen Pakistanlı hemşehrilerime Yunan adalarına geçişte yardımcı olmaya başladım. Onlara bot temin edip, geçişlerini organize etmeye başladım. Bu aralar hava kötü olduğu için onları burada bekletiyoruz. Ancak, en kısa zamanda geçişlerini sağlayacağız” diye konuştu.

sik-plaj-kiyafetli-suriyeli-siginmacilar-polisleri-sasirtti_5247_dhaphoto7Kaçaklar İçin Sağlık Desteği İsteyecek

Kaçakların sığındığı Bodrum Kapalı Pazaryeri’ni ziyaret edip, fotoğraflar çeken 58 yaşındaki emekli İngiliz doktor Graham Taylor (58), “Tatil için Bodrum’a geldim. Ancak, her yerde kaçakların olduğunu gördüm. Yerde yatan bebekler, çocuklar, hamile anneler var. Burası tam bir bir sağlık sorunun yaşandığı yer. Burada kesin ve kalıcı önlem ve sağlık tedbirleri alınmaz ise kısa zamanda salgın hastalık başlar. Bundan sadece kaçaklar değil, burada yaşayan insanlar da etkilenir. Ülkemden ve Avrupa Birliği’ndeki diğer sağlık kuruluşlarından buraya gerekli yardımın yapılıp, desteğin saglanmasını isteyeceğim” dedi.

Şık plaj kıyafetli Suriyeli sığınmacılar polisleri şaşırttı

Yunan adalarına kaçış hazırlığında olan sığınmacılar olduğu ihbarı üzerine bir koya giden polis ekipleri, gördükleri manzara karşısında şaşkına döndü. Denize girip, birbiriyle şakalaşan, kimisi şık plaj kıyafetleriyle sahilde özçekim yapan, güneş gözlüklü, kulaklıkla müzik dinleyen Suriyeli sığınmacılar polisler tarafından koydan uzaklaştırılırken, ilginç görüntüler ortaya çıktı.

Bugün saat 14.00 sıralarında Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne Gümbet Mahallesi’ndeki dolgu alanı olan ıssız koyda, bir grup Suriyeli sığınmacının Yunan Adaları’na geçme hazırlığında olduğu ihbarı geldi. Bölgeye çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Dolgu alanından İnceburun Mevkisi’ne doğru ilerleyen polis ekipleri, Haremtan Koyu’nun devamında kaçma hazırlığında sığınmacılarla karşılaşmayı beklerken şık plaj kıyafetleri giymiş, güneş gözlüklü, kulaklıkla müzik dinleyen ve bazısı da denizde yüzüp birbirleriyle şakalaşan Suriyelileri görünce bir süre şaşkınlık yaşadı. Sayıları 150 kadar olan ve maddi durumu iyi olanların çevredeki otel ve pansiyonlarda kaldığı belirlenen Suriyeli sığınmacılardan polis, İngilizce olarak koyu boşaltmalarını istedi. Ancak, sığınmacılardan bazıları aldırış etmeyip, selfie çekmeye ve denize girmeyi sürdürdü. İngilizce anonsun işe yaramadığını anlayan polislerin bu defa “Yallah Otel” diye seslenmeleri üzerine Suriyeliler, koydan ayrıldı.

Her ihtimale karşı bölgede, Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekipleri karadan, Sahil Güvenlik botu da denizden araştırma çalışması yaptı.

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest