gastronomiMarmaris’te turizm çeşitliliğini artırmak ve yöre mutfağını dünyaya tanıtmak amacıyla düzenlenen “Marmaris Bal Evi 1.Gastronomi ve Kültür Şenliği” başladı.

Marmaris Ticaret Odası, Marmaris turizmini çeşitlendirip yöre kültürü ve mutfağını ilçeye gelen yabancı misafirlere tanıtmak maksadıyla Esnaf Odası, Güney Ege Aşçılar Derneği ve Muğla Üniversitesi’nin organizasyonunda Gastronomi Şenliği düzenledi.

Osmaniye Mahallesi’nde bulunan Marmaris Bal Evi’nde ilk kez düzenlenen şenliğe, Muğla Vali Yardımcısı Kamil Köten, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Turizm eski Bakanı Bahattin Yücel, CHP’li Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP’li Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, turizm acente temsilcileri, oda başkanları ile çok sayıda yerli ve yabancı tur rehberleri iştirak etti.

Şıra ikramıyla başlayan şenlik, halk oyunları ekibinin gösterisi Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği konserleriyle sürdü. Bal Evi’nin bahçesine kurulan otağda, yöreye ait ev eşyaları ve kıyafetleri sergilendi. Organik ürünlerin yer aldığı stantlar şenliğe katıltan davetlilerden ilgi gördü. Etkinlikte kır düğünleri ve kına geceleri canlandırıldı. Davetlilere keşkek, sura, taze yaprak sarması, yoğurtlama, çingen pilavı, piyaz, ot kavurma, Marmaris yedi baharlısı, parmak tatlısı, zerde, Marmaris kurabiyesi ve susam ve bal karışımı ile yapılan kıyam ikram edildi. Etkinlik gece Hıdırellez ateşinden atlanmasıyla sonlandı.
Şenlikte bir konuşma yapan Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal, turizmin devamlılığını kültürel unsurlarını kaybetmeden sağlamaya gayret gösterdiklerini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Marmaris’in ekonomik faaliyetlerinde, tanıtım stratejisinde ve şehrin mimari görünümünde değişim politikaları belirlemesi gerekiyor. Marmaris’in kültürel ve mistik özelliklerini içeren markalaşma stratejilerini el birliği ile uygulamalıyız. Geleneksel hale getirmeyi amaçladığımız, önümüzdeki yıllarda iki gün süreyle gerçekleştirmeyi planladığımız Gastronomi ve Kültür Şenliğimizin amacı budur.”

Kıyısal Muğla İle Kırsal Muğla Bütünleşecek

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, 1. Marmaris Bal Evi Gastronomi ve Kültür Şenliği’nde yaptığı konuşmada, ilki düzenlenen Kültür Şenliği’nde gördüklerinin kendisini mutlu ettiğini, turizmin gelişmesinde ve geleceğe taşınmasında önemli bir projenin ilk adımının atıldığını, kültür öncelikli turizmin gerekliliğinin ortaya konduğunu söyledi. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; “Marmaris özelinde Muğla genelinde yapılmakta olan turizmi ele almamız ve tekrar değerlendirmemiz gerekiyor. Muğla’mızı ziyaret eden yerli ve yabancı misafirlerimize sadece deniz, kum ve güneşi sunuyoruz. Oysa Muğla, tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile çok önemli bir coğrafya. Bu güzellikleri, değerlerimizi dejenere etmeden turizme sunmalıyız. Kıyısal Muğla ile kırsal Muğla’yı bütünleştirip kırsaldaki değerlerimizi kıyısaldaki turizm hareketi içine sokarak turizmi zenginleştirmeliyiz. Marmaris Bal Evi 1.Gastronomi ve Kültür Şenliği’nde sergilenen etkinlikler, lezzetler, geleneklerimiz, kıyafetlerimiz, türkülerimiz mutlak suretle kültür turizmi içindeki yerini almalıdır. Turizmi Muğla’mızda 12 aya çıkarmak için de kültür turizminin yanında, sağlık, spor turizmine de önem vermeliyiz. Çünkü Muğla’nın doğal zenginlikleri, iklimi, değerleri turizmin 12 aya yayılması için son derece uygundur” dedi.
Marmaris Ticaret Odası’na Marmaris 1.Gastronomi ve Kültür Şenliği’ni Hıdırellez’de bir buluşma gününde düzenlediği için teşekkür eden ve bu birlik ve beraberliğin bütün yıla yayılması gerektiğini söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, bu şenliğin her yıl düzenlenmesi ve geleneksel hale gelmesi temennisinde bulundu.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest