bodrum-esnaflari-(7)Bodrum Belediyesi Sözlü Tarih Çalışma Grubu’nun kent esnafını temel alarak gerçekleştirdiği ‘Geçmişten Günümüze Bodrum Esnafları’ sergisinde; esnaf ya dedesini ya babasını ya da kendi fotoğraflarını görüp duygulu anlar yaşadı.

Bodrum Belediyesi Sözlü Tarih Çalışma Grubu, kent esnafını temel alarak fotoğraf sergisi açtı. ‘Geçmişten Günümüze Bodrum Esnafları’ sergisinde yer alan fotoğrafları inceleyen esnaf, tanıdık yüzleri görüp nostalji yaşadı. Çalışma grubunun sözcüsü Nuran Yüksel, bugüne kadar 26 bin fotoğraf, 1860 doküman ve 35 videonun toplandığını belirterek, “Amacımız her zaman olduğu gibi Bodrum’a dair tüm çalışmaların özlem, umut ve saygı ile engin Bodrum hoşgörüsüne dayanması. Burada Bodrum’un mandalinacıları, sandalet ustaları, pazar esnafı, deveciler, süngerci ve balıkçılar, zeytinciler, aktar ve tarihi Bodrum esnafı gözler önüne serilecek. 26 bin fotoğraf incelenip bodrum-esnaflari-(8)düzenlenerek, bu fotoğraf sergisi oluşturuldu. Geçen yıl da bir sergi hazırlamıştık. O fotoğrafları geliştirerek, yenilerini ekleyerek 160 fotoğrafın sergilendiği ikinci bir sergi hazırladık. Elde edilen bu arşivin ise oluşturulacak bir Bodrum Kent Müzesi’nde sergilenmesini, arşivlenmesini istiyoruz” dedi.

Serginin açılışına katılan CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum’u Bodrum yapan esnafın yer aldığı sergiyi beğendiğini söyledi.

Oasis Alışveriş ve Kültür Merkezi’ndeki Sümbül Sokak’taki serginin 18 Ocak tarihine kadar ziyarete açık kalacağı belirtildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest