bodrumlu-kadinlar-fotograflari-(8)Bodrum’da, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında, “Geçmişten Günümüze Bodrumlu Kadınlar” adı altında fotoğraf sergisi açıldı.

Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kent Konseyi Anılarla Bodrum Sözlü Tarih Çalışma Grubu tarafından Oasis Alışveriş ve Kültür Merkezi Sümbül Sokak’ta düzenlenen serginin açılışını Bodrum Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu, CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un eşi Hülya Kocadon, Bodrum Belediye Başkan Vekili Funda Akçalı, Oasis AVM Genel Müdürü Mazhar Vardar ve Proje Sorumlusu Nuran Yüksel, Bodrumlu kadınlarla birlikte yaptı. Bodrum Kent Müzesi için son 10 yılda toplanan yaklaşık 25 bin fotoğraf içerisinden seçilen 200 fotoğrafın yer aldığı sergide Bodrum kadınının çağdaş yüzü, kocalarının yanında yaptıkları balıkçılık, süngercilik, zeytin toplama, deve ile yük taşıma, düğünler, defileler gibi hayatın her anında yer alan kadınların kentin sosyal yaşamının ciddi bir parçası olduğunu yansıtan en eskisi 95 yıllık olan fotoğraflar büyük ilgi gördü.

Bodrumlu 68 yaşındaki Şair Fatma Satı Gözütok, 1968 yılında evlendiğinde çekilen fotoğrafını sergide görünce önce şaşırdı, ardından da kendisini o günlere götüren bu nostaljiyi yaşatanlara teşekkür etti.

Proje sorumlusu Nuran Yüksel, “Bodrum kadınının çağdaş yüzünü gösteren ve yaşamının her anında eşinin yanında, sosyal yaşamda ve verdiği hayat mücadelesini yansıtan bu fotoğraflar kentin sosyal yaşamı ile ilgili geniş bilgi veriyor. Bodrum kadını her zaman çalışkan, çağdaş ve Atatürk’ün yolundan ayrılmamıştır. Bu nedenle kadınlarımızın ciddi bir bölümü, doktor, ebe hemşire ve öğretmenlik gibi meslekler seçmiş, kentimizde kalan kadınlarımız ise süngercilikten balıkçılığa, tarımdan hayvancılığa , terziliğe kadar her türlü mesleği yapabileceklerini göstermişlerdir. Annelerimiz, ninelerimiz ile gurur duyuyoruz” dedi.

Sergi, 25 Mart’a kadar gezilebilecek.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest