genc-ciftcilerGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İşKur, Fethiye Ziraat Odası ve Halk Eğitim Merkezinin yürüttüğü ‘Tarımsal Nüfus Gençleşiyor’ adlı proje kapsamında genç çiftçilere modern tarım eğitimi verildi.

Fethiye Ziraat Odası salonunda verilen eğitime daha çok kadınların katılması dikkat çekti. Yapılan sınavda tüm adayların başarılı olduğu bildirildi. Tarım Bakanlığı, İşkur, Ziraat Odası ve Halk Eğitim Merkezinin yürüttüğü ‘Tarımsal Nüfus Gençleşiyor’ adlı proje çerçevesinde Fethiye’deki genç çiftçiler 8 günlük eğitime alındı. Kursun sonunda çiftçiler sınava tabi tutulurken, 20′si bayan 22 çiftçinin de sınavdan başarılı not aldıkları öğrenildi.

Fethiye İlçe Tarım Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Nevzat Ekiz, kurs kapsamında eğitim alan kursiyerlerin bitki yetiştirmede hastalık ve zararlılarla mücadele eğitimi aldıklarını belirterek ” Kursiyerlerimizin çoğunluğu kadınlardan oluşmaktadır. Günde 8 saat olmak üzere toplam 64 saatlik bir eğitim verdik. 1 Aralık’ta başladığımız eğitimin genel bir değerlendirmesi olarak bugün sınav yaptık. Bu kursun başarılı olup olmadığını bu sınavla test etmiş olacağız. Şu anda 22 kursiyerimizin 20′si bayan olmak üzere sınava tabi tuttuk. İşkur, Ziraat Odası ve Halk Eğitim’den görevlilerle bu sınavı yaptık. Başarılı olan kursiyerlere sertifikalarını sunacağız” dedi.

Eğitime katılan kursiyerlerin 18 ile 40 yaş arasında değiştiğini belirten Nevzat Ekiz ayrıca bu kurs için hiçbir sigortası olmayan çiftçilerin seçildiğini kaydetti. Ekiz: “Kursiyerlerimize günlük İşKur tarafından yol ve yemek parası olarak ücret ödenmektedir. Ağaç budama, arıcılık gibi çeşitli kurslarımız devam edecektir” dedi.

Haber: İHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest